Go to ...
Fazla para ödemek istemiyorum Konut kredisi alırken nelere dikkat etmeliyim?


Konut kredisi alırken nelere dikkat etmeli, konut kredisi alırken nelere dikkat etmek gerekir?- Yine özel ve güzel diyebileceğimiz bir yazı ile karşınızdayız. Genç yaşlı herkeste bir ev kültürü oluşmaya başladı. Daha doğrusu herkes kendi evinin sahibi olmak için ciddi manada çalışıyor ve para biriktiriyor. Dünyanın bir bir türlü hali var. Kimsenin eline düşmek istenilmediğinden yarın işsiz bile kalsak kendimize ait olan bir evimizin olması bizi ayakta tutmaya yetiyor.

KONUT KREDİSİ ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ ÖN AÇIKLAMA

Ne olursa olsun konut en önemli ihtiyaç ve en değerli yatırım. Bundan dolayı da herkes canla başla çalışıyor. Sonrada tamam artık diyor bir ev için kredi çekmeliyim. Lakin hangi bankadan kredi çekeceğim? Hangisinde daha az para öderim? Hangi banka daha uygun? Konut alırken nelere dikkat etmeliyim? soruları alıp başını gidiyor. Bankalarda babamızın değil ya, kimden ne koparsa anlayışı var. Dolayısıyla da biz tüketicilerin de doğru bankayı bulması gerekiyor.

Bugün bu yazı sayesinde konut kredisi çekerken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden söz edeceğiz. Sizlerin de konut almadan önce bu yazıyı muhakkak okumanızı tavsiye ederim. Zira aklınıza gelmemiş bazı durumlar olabilir. Hazırsanız konut kredisi alırken dikkat edilmesi gereken hususları maddeler halinde ele alarak inceleyelim.

TEMİZ BİR KREDİ SİCİLİ

Değerli dostlarımız, kredi çekmenin temel prensibi temiz bir kredi siciline sahip olmanız gerektiğidir. Önceki borçlarınızı ödeyemediğinizden dolayı yasal işlem geçirip Merkez Bankasının kara listesine eklendiyseniz siciliniz artık bozulmuş demektir. Bundan dolayı da 5 yıl boyunca bozuk sicil ile gezersiniz ve hiç bir banka size kredi vermez. ne ihtiyaç, ne konut, nede taşıt. Bunu sakın unutmayın. Bu maddede sıkıntınız yok ise diğerlerine geçelim.

FİNDEKS KREDİ NOTU

Findeks sizin banka ile ilgili yaptığınız tüm işlemleri anında gece kaç olursa olsun 7/24 takip eder. Borcunuzu ödemediniz mi kredi notunuz düşüverir hemen. Kredi borcunuzu gününde mi ödediniz hop hemen kredi notunuz artışa geçer. Kredi notu çok fazla olanlar kredi çekemezler. Yada düşük meblağlı kredi çekebilirler. Üstelik kredi notu iyi olana göre de daha fazla faiz öderler. Buda önemli bir detaydı.

GELİR BELGESİ

Konut kredisi çekmek istiyorsanız gelir belgesi ibraz etmeniz gerekiyor. Düzenli bir gelirinizin olduğunu ispat etmeniz lazım. Esnaflar vergi levhasını sunarken SSK’lılar maaş bordrosunu sunuyorlar. Ayrıca maaşınızın dışında varsa başka geliriniz ve bunu da belgelendirebiliyorsanız alabileceğiniz kredi limiti de fazla olacaktır. Çünkü Konut kredisi hesaplanırken gelirinizin %50’si aylık ödeyebileceğiniz konut kredisi taksidini oluşturmaktadır.

Örneğin eşiniz ile birlikte  4.000 TL geliriniz var ise aylık 2.000 TL konut kredisi taksisi ödeyebilirsiniz. 60 ay vade ile kredi çekerseniz toplamda 120 bin liraya yakın bir konut kredisi çekebiliyorsunuz. Gelir durumu konut kredisini de etkiliyor. Bundan dolayı evde kaç kişi çalışıyorsa bunların maaş bordroları ile birlikte var ise dükkan veya kira gelirleriniz bunları da ekleyin. Bu size avantaj sağlayacaktır.

FAİZ

Siz siz olun, ilk sunulan teklife evet demeyin. Bu sizin zararlı çıkmanıza sebep olacaktır. Nasıl semt ve mahalle pazarlarında en ucuz domatesi alabilmek için tezgah tezgah geziyorsanız aynı şekilde en faizli konut kredisi için de banka banka bakmanız gerekiyor. Lakin bu iş için dolaşmanıza gerek yok. Artık herkesin cebinde interneti var. Bankaların faiz oranlarını öğrenmek sizin bir saatinizi almaz. En uygun faiz oranlarını bulup ayıklayın.

EKSTRA ÜCRETLER

Biliyorsunuz ki konut kredisi alırken ek masraflarda ödemeniz gerekecek. bundan dolayı da düşük faizli konut kredilerini bulduysanız, şimdide ek masrafları en uygun olanı bulunuz. Örneğin bir banka ekspertiz ücretine 750 TL isterken, öteki de 500 TL istiyor. Aynı bu şekilde rehin ücreti, hayat sigortası, DASK, kredi tahsis ücreti, konut sigortası vb. gidebilecek tüm masrafları tümü ile değerlendirin. Buna göre bir eleme yapın.

KONUT KREDİSİNDE ÖNEMLİ DETAY

Konut kredilerinde vade sayısı arttıkça faiz de artmaktadır. örneğin 24 aya kadar faiz oranı %80’lerde iken 120 ay vade oldu mu %1’i geçiyor. Bundan dolayı da hem faiz artıyor, hemde ödeyeceğiniz toplam para artıyor. 60 ay vade ile 100 bin lira konut kredisi çektiğinizde 30 bin lira faiz öderken, 120 ayda 80 bin liraya yaklaşıyor. Bu hayati öneme sahip bir husus dur. Bundan dolayı siz siz olun kesinlikle ama kesinlikle 60 aydan yukarı kredi çekmemeye çalışın.

Aziz dostlarımız, gördüğünüz gibi konut kredisi alırken dikkat edilmesi gereken hususları ve konuları sizler için açıklamaya çalıştık. Sizlerde konut kredisi alacaksanız muhakkak bu detayları dikkate alınız. Ayrıca konut kredisi alacak arkadaşlarınızın da bu yazıyı okuyabilmeleri sağlayabilme adına lütfen facebook ve twitter gibi sosyal iletişim adreslerinden paylaşınız.

0 km veya ikinci el taşıt kredisi alırken nelere dikkat edilmeli?

Findeks Kredi Notu ve Risk Raporu BKM Express ile 1 TL

Ayda 706 Liraya Akbank Konut Kredisi Durma Sende Tıkla

Etiketler:, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Benjamin