Go to ...
Esnaflar Nasıl Ayakta Kalmalıdır ? Esnafların Hayatta Kalma Rehberi


Esnaflar Ayakta Kalabilir?, Hangi Yolları İzlemeleri Gerekir ? Neler yapılmalıdır? Esnaf nasıl ayakta durur? – Güzel ve kaliteli bir ekonomi yazısı ile tekrardan karşınızdayız. Esnaflarımızı düşünerek ela alıyoruz bu yazımızı. Daha doğrusu 6 ay önce karşılaştığım esnaf bir arkadaşıma verdiğim tüyoları sizler ile paylaşacağım. Bu tüyolar onda ne gibi değişiklikler sağladı? Sizlerde de faydalı olur mu? Geleceğe emin adımlar atmak ve ilerlemek için neler yapmanız gerekir? gibi soruları güzel bir dille sizlere aktarmaya çalışacağım.

ESNAFIN HAYATTA KALMA REHBERİ

Ülkemizin en büyük ekonomik gücünü Esnaf ve KOBİler elinde tutuyor. Dolayısıyla da bu işletmelerin kapanması veya küçülmesi ekonomimiz adına da zarar teşkil ediyor. Ayrıca da en azından bir kişi için iş kapısı oluyor. Esnaf demek bir mahallenin zenginliği demektir aynı zamanda. Peki esnaflarımızın yıl içerisinde neler yapması gerekiyor? Zorlaşan hayat şartları karşısında hangi yolları izlemesi gerekiyor. Haydi o zaman madde made ilerleyerek, bu konuya açıklık getirelim.

TİCARET AHLAKI HİÇ BİR ZAMAN KAYBEDİLMEMELİ

Ben her şeyden önce ticarette temiz ve doğru ahlaktan yanayım. Bir yerde kandırma işi var ise yada fırsattan istifadecilik olayı varsa orası kaybeder. Örneğin bir ürünün fiyatı ne kadar ise bunu mutlaka etiketlendirin. Ayrıca hemen 100 metre ilerideki rakibiniz ile ciddi fiyat farkı varsa vatandaş orayı tercih edecektir. Kandırılma psikolojisi de oluşturmayın. Bazı esnaflar var. Bir fiyat sorulduğunda en az 1 dakika düşünüyor. Müşteri de kıllandırıyor. Belli ki kaçtan satarımın hesabını yapıyor.

Sözünüzü tam zamanında gerçekleştirin ve vatandaş gözünde de güvenilir bir kişi olun. Ha bir de fırsatçılar var. Örneğin evimi taşıyacaktım. Arasıra alışveriş yaptığım markete gittim ve bir kaç kuru ricasında bulundum. ne olacak. Boş kutu sonuçta. Çöpe atacak adam. Ama ufacık kutunun tanesini 3 TL’den satmaya çalıştı. Bende 2 yıldır o markete adımımı atmıyorum. Sonuçta kaliteli bir müşteri kaybetmiş oldu.

DEKORASYONA ÖNEM VERİN

Artık vatandaşların yani müşterilerin tercihi daha düzgün ve modern yerleri tercih etmek yolunda oluyor. döküntü bir yer tercih edeceğine, temiz, ferah ve görüş açısından doyurucu olan yerler her zaman tercih sebebi oluyor. Sizlerde bu piyasada tutunmak istiyorsanız, mutlaka dekorasyonunuza önem vermelisiniz. Örneğin benim arkadaşıma tavsiyelerimden birisi de buydu. 1 dekorasyona harcamış. 3 ayda yaptığım masrafın fazlasını kazandım diyordu geçenlerde. Zira görüntü müşteri çeker. Görsel algı oldukça önemlidir.

TEKNOLOJİDEN FAYDALANIN VE KULLANIN

Teknoloji artık hayatımızın her anında hissedilen bir durum. Madem öyle sizlerde teknolojiden yararlanın. Bir kişinin 5 saate yaptığı işi, teknolojik aletlerden faydalanarak 1 saatte yapın. Daha fazla müşteriye ulaşın. Örneğin ufak bir programı ile bile müşterilerinizi günlerde tebrik edebilirsiniz. Bu bile müşteri kazandıracaktır. Her alanda ve her konuda teknoloji inanılmaz derecede ilerledi. Eğer teknolojiden yararlanmazsanız, sadece anı kurtarırsınız. Sonrasında ise yalnız kalır ve silinir gidersiniz.

FARKLI VE YENİ ÜRÜNLER GETİRİN

Hep aynı ürünle nereye kadar gidebileceksiniz? Bu açıdan farklı ürün anlaşmaları yapın ve bunu da müşterilerinize farklı bir alternatif olarak sunun. Ayrıca o ürün yalnızca size has olursa ve tutarsa sadece mahallenizde değil, tüm ilçede tutulan yer haline gelirsiniz. Yenilikten korkmayın. Osmanlı son zamanlarında yeniliklerden korkmuş ve matbaayı bile kaldırmıştı. sonucunda ise yılmaktan kurtulamadı. Yenilikçi olun.

REKLAMLARDAN MUTLAKA FAYDALANIN

Reklam sizlerin en büyük silahlarından birisi haline gelecektir. El broşürleri bir çok kişiye ulaşmanızı sağlayacaktır. İşinizin mahiyetine göre radyo veya yerel TV kanallarına da reklam verebilirsiniz. Ha birde yaptığınız işe göre halk günleri de yapın. haftada bir gün satışlarınızı fırlatacaktır. Yine arkadaşımdan örnek vereceğim o da benim bu tavsiyeme uydu ve halk günleri yaptı. Hatta bir hafta öncesinden broşür dağıtarak ürünlerinin fiyat reklamlarını bile yaptı. Sonrasında ise sonuç, muazzam oldu.

HEDEFLERİNİZİ BELİRLEYİN

Büyümenizi ve ayakta kalmanızı sağlayacak belki de en büyük şey, hedeflerinizdir. Unutmayın bunu sakın. 3 aylık, 6 aylık, 1 yıllık ve 5 yıllık hedeflerinizi çıkarın. Buradan maksadım küçük ve büyük hedeflerinizi belirlemenizdir. Örneğin 5 yılın sonunda 2. şube açılışı bir hedeftir. Bu sizi kamçılar. 6. ayın sonunda büyüme hedefiniz %20′ bu da bir hedeftir. Sizi kamçılar. Koyduğunuz hedeflere ulaşmak için de çalışma, kafa yorma ve plan yapma zorunluluğu hissedersiniz. Esnaf arkadaşımın hedeflerini beraberce koyduk. 6 aylık hedeflerinin üstüne çıktığını da gördük.

Sizlerde belirttiğimiz hususlara dikkat ederseniz hem bu hayatta hemde ticarette başarı sağlayabilirsiniz. yeter ki istekli olun. Bizlerden şimdilik bu kadar. Sizlerden ricam, bu yazımızı esnaf arkadaşlarınızın da göre bilmesi adına BU YAZIYI FACEBOOK HESABINIZ İLE PAYLAŞMANIZ.

Tags: , , , ,

Bu Kategorideki Diğer Konular - Ekonomi

Müjde Başbakan Açıkladı Banka Faizleri Düşecek En Hesaplı Bankalar Burada

Müjde Başbakan Açıkladı Banka Faizleri Düşecek En Hesaplı Bankalar Burada – Çok önemli ve hassas bir yazı ile sizleri selamlamak istiyorum. Banka ve ekonomi adına çok önemli ve kaliteli haberler ile sizleri bilgilendirmeye çalışıyoruz. Bugün ki haberimiz ise ham ekonomimizi hemde bankaları ve hemde bizi çok yakında ilgilendiriyor. Artık kredi çekmeyen ve buna bulaşmayan kimse

100.000 TL İle Borsaya Girmek Mi Yoksa Ev Almak Mı Daha Karlı ve Avantajlıdır?

100.000 TL İle Borsaya Girmek Mi Yoksa Ev Almak Mı Daha Karlı ve Avantajlıdır? – Güzel bir ekonomi yazı ile siz değerli okurlarımın karşısındayım. Esasen bu konuyu okurumuz Sadettin Bey sayesinde kaleme aldım. Dilerseniz Sadettin Bey‘in bizlere yönelttiği soruyu sizler ile paylaşalım; Merhabalar, 30 yıldır bir finans kuruluşunda güvenlikçi olarak çalışıyorum. Geçenlerde ise babamdan kalma

Erken Kapatılan Kredilerde Sigorta Ücretini Geri İstemeyi Unutmayın

Erken Kapatılan Kredilerinde Hayat Sigortası Ücretinizi Geri İstemeyi Unutmayın – Bugün çok önemli bir yazı ile sizlere seslenmek istiyorum. Hatta bu yazım, sizler için çok büyük ve önemli bir hatırlatma olacak. Malumunuz kredisiz yapamıyoruz. Öncelikle bunun altını çizelim. Herkesin kredi çekmek için kendine göre bir nedeni ve sebebi oluyor. Kimisi iş kurmak için kredi çekiyor.

Ziraat Bankası İşe Alımlar Başladı Son Başvuruya Dikkat 2017

Ziraat bankası personel alımı, ziraat bankası iş arkadaşı sınavı, 2017 ziraat bankası iş ilanları, iş başvurusu,- Değerli okurlarımız ve genç takipçilerimiz, bu yazıyı sizlere özel olarak derliyoruz. Zira ülkemizdeki işsizlerin sayısı her geçen gün artıyor. İş bulanlarda dört elle bu işlerine sarılıyorlar. Bu sıralar iş bulmak çok zor. Özellikle de devlette işe yerleşmek çok daha

Esnaf Ve KOBİ’lere Özel Ramazan Kredisi Garanti Bankası Cep ve İnternet Şubede

Garanti bankası Esnaf ve KOBİ ramazan ayı kredisi, Ramazan bayramı kredisi, anında, hızlı kredi – Bu yazımıza hızlı bir giriş yapmak istiyorum. Zira esnaf ve KOBİ’lerin en denli paraya ihtiyaç duyduklarını çok iyi biliyorum. Tüm işletmeler için bazı özel günler hayat kurtarıcı olmaktadır. Bu açıdan da özel günlere hazırlık yapıp, para kazanmak durumundadırlar. Bir çok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Benjamin