Go to ...
EKONOMİ BAKANLIĞINDAN NE TÜR TEŞVİK, DESTEK VE KREDİ ALABİLİRİM


Türkiye’de girişimciye , yeni iş kuranlara, veya işini geliştirmek isteyenlere destek, hibe ve kredi veren kurumları ve yaptıkları yardım ve destekleri tanıtmaya devam ediyoruz. Kosgeb destek , hibe ve kredileri hakkında yazdığımız yazıları linkini tıklayarak okuyabilirsiniz. Ayrıca sitemizde bu konuda çok sayıda bilgi verici yazıyı bulabilirsiniz. Girişimcilerimizi destekleyen yerli ve yabancı kurumlar hakkında bilgi almak isterseniz ilgili linki tıklamanız yeterli olacaktır.

Biz bugün bu yazımızda işletmelere destek veren kurumlardan birisi olan Ekonomi Bakanlığı ve yürüttüğü destek programları hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Ekonomi bakanlığı İhracat destekleri, Yatırım Teşvikleri, Dahilde İşleme Rejimi kapsamında verilen destekler ile Hariçte İşleme Rejimi gibi bir çok konuda girişimci, kobi ve ihracatçılara teşvik, destek ve kredi imkanları sunmaktadır.

Ekonomi bakanlığı desteklerinden nasıl faydalanabilirim; Ekonomi Bakanlığının destek, kredi ve hibelerinden faydalanmak için öncelikle Ekonomi Bakanlığı’na veya desteğin çeşidine göre İhracatçı Birlikleri genel sekreterliklerine başvurmanız gerekmektedir.

Hangi sektörler Ekonomi Bakanlığı’nın desteklerinden faydalanmaktadır;  Söz konusu bakanlık desteklerinden desteğin çeşidine göre; fuar organizasyon şirketleri, sektörel dış ticaret şirketleri, yazılım yada ticari faaliyete bulunan işletmeler ile sanayi sektöründe faaliyet gösteren işletmeler yararlanabilmektedir.

Dâhilde İşleme Rejimi muafiyeti nedir; Söz konusu muafiyetin özü yurt dışından ham madde ithalatının ancak bu malların işlenerek tekrar yurt dışına satılması gayesiyle vergi dışı tutulmasına dayanmaktadır. Bu muafiyetten faydalanmak için ithal edilen ham maddelerin Türkiye’de işlenerek tekrar yurt dışına ihraç edilmesi şarttır. Öte yandan söz konusu muafiyetten faydalanmak için işletmenin Türkiye’de bulunması ve Dahilde İşleme Belgesi alması gerekmektedir.  Dahilde İşleme Rejiminden faydalanabilmek için, ihracatçı firmanın Türkiye’de bulunması ve Dahilde İşleme Belgesi alması zorunludur.

Peki Ekonomi Bakanlığınca verilen destekler nelerdir; 

Uluslar arası Nitelikteki Yurt İçi İhtisas Farları Desteği; Bu destek ile ilgili bakanlık esas itibariyle; uluslar arası özelliği bulunan yurtiçi ihtisas fuarlarının yurt dışında tanıtımının yapılmasını ve bu fuarlara yurtdışından daha çok katılımın gerçekleştirilmesi amaçlanmaktadır.

 • İstihdam Desteği ve Yardımı; Bakanlık bu desteği ile Sektörel Dış Ticaret Şirketlerine , dış ticaret işlemlerini yürütmek üzere nitelikli eleman istihdamının gerçekleştirilmesini desteklemektir.
 • Yurt Dışı Fuarlara Katılım Desteği; Firmaların uluslar arası fuarlara katılmalarını desteklemek amacıyla sağlamaktadır.
 • Yurt Dışı Birim, Marka ve Tanıtım Faaliyetlerinin Desteklenmesi; Bakanlık bu desteği ile yerli firmaların pazarlama ve tanıtımının geliştirilmesi ile yurt dışında yapılan tanıtım ve marka tescil giderlerinin karşılanmasını amaçlamaktadır.
 • Türk ürünlerinin Yurtdışında Markalaşması, Türk Malı İmajının Yerleştirilmesi ve Turquality’nin Desteklenmesi; Çeşitli Üretici Dernekleri, Üretici Birlikleri ve İhracatçı Birliklerinin özellikle yurtdışında tanıtımı amacıyla yapılan harcamaların desteklenmesine ilişkin programıdır.
 • Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Desteği; Bu program ile Pazar araştırmaları ve pazara giriş için yapılan masrafların desteklenmesi amaçlanmaktadır.
 • Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi Desteği (UR-GE) ; Bu program ile firmaların yurtdışı pazarlarda rekabet imkanlarını arttırmak için eğitim ve danışmanlık harcamalarının desteklenmesi öngörülmektedir.
 • Tasarım Desteği; Markalaşma için gerekli olan yeni tasarımlar için yapılan harcamaların desteklenmesi öngörülmektedir.
 • Tarımsal Ürünlerde ihracat İadesi Desteği; Tarımsal ürünlerin ihracatının arttırılmasına yönelik verilen destektir.
 • Döviz Kazandırıcı Hizmetlerin Desteklenmesi; Bu destek kapsamında bilişim, film ve eğitim sektörleri, sağlık sektörü için piyasaya giriş, uluslararası tanıtım , yurt dışı birim kurma, gibi masrafların desteklenmesi öngörülmektedir.

 

İş kurmak ve geliştirmek isteyen girişimcilerimize destek veren kurumlardan Ekonomi bakanlığının destek, hibe ve kredilerini konu edindiğimiz yazımıza burada son veriyoruz. Hoşçakalın .

 

Etiketler:, , , ,

One Response “EKONOMİ BAKANLIĞINDAN NE TÜR TEŞVİK, DESTEK VE KREDİ ALABİLİRİM”

 1. Adem
  20 Şubat 2018, 13:56

  İstanbulda işyerim var sıkıntıdayız üretim yapıyorum 2 yıllık a.ş yim sermaye sıkıntısı yaşıyorum bankalardan kredi alamadım alamıyorum sıkıntım var 50bin lira kadar bir sorunum var neyapaabilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Oguzhan