Go to ...
EKONOMİ BAKANLIĞI YURT İÇİ FUAR DESTEĞİ NEDİR KİMLER ALABİLİR?


Bilgim var, planım var, projem var ancak sermayem yok o yüzden işimi geliştiremiyorum demeye artık luzum yok. Zira bir çok yerli ve yabancı kuruluş iş yapmak, iş kurmak, işini geliştirmek isteyen çok çeşitli sektörlerden firmalara hibe, kredi  ve destek vermektedir. Bu kurumlardan bir tanesi olup, küçük ve orta ölçekli işletmelerini koruyan, destekleyen bir kurum özelliği göstermektedir.

Sitemizde ile ilgili ayrıntılı yazılar bulabilirsiniz. Muhakkak size uyacak bir ve destek programını bulacaksınız. Kosgeb destek programları yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Türk girişimcisini destekleyen kurumlardan bir tanesi de Ekonomi Bakanlığıdır. Ekonomi Bakanlığı Destek programları hakkında bilgi verdiğimiz yazımıza linki tıklayarak ulaşabilirsiniz. Biz bugün Ekonomi Bakanlığı tarafından verilen “Uluslar arası Nitelikteki Yurt İçi İhtisas Fuarlarının “ desteklenmesi programı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Bilindiği gibi Ekonomi bakanlığı Dış Ticaret Müsteşarlığının görevlerini devralmıştır ve öncelikle döviz kazandırıcı konulara destek, ve krediler vermektedir.

Uluslar arası Nitelikteki Yurt İçi İhtisas Fuarları Desteği nedir; Bu destek programı ile Ekonomi bakanlığı uluslar arası özelliği bulunan yurtiçi ihtisas fuarlarının yurt dışında tanıtılmasının sağlanması ve uluslar arası arenadan katılımın daha üst düzeylere çıkarılmasını amaçlamaktadır.  Bu destek programı ile Bakanlık tarafından tespit edilecek ölçülere uygun yerli organizatör firmalarının fuar öncesi ve süresince gerçekleştirecekleri reklam, tanıtım ve promosyon çalışmalarına yönelik giderlerinin belli bir oranının destek kapsamında ödenmesinden ibarettir. Bu destek oranı %50’dir.  En üst destek miktarını 60.000 ABD $ oluşturmaktadır.

Hangi firmalar bu destek programından faydalanabilmektedir peki; Bu destek programından Fuar Organizatörü firmalar yararlanabilmektedir.

Hangi Fuarlar Ekonomi Bakanlığınca desteklenmektedir;

  1. Mobilya Sanayi fuarları,
  2. Tekstil&Konfeksiyon&halı fuarları,
  3. İnşaat Malzemeleri fuarları,
  4. Deri fuarları (ayakkabı da dahil fuarlar),
  5. Toprak Sanayii fuarları,
  6. Taşıt araçları ve yan sanayi fuarları,
  7. Madeni eşya sanayi fuarları,
  8. Gıda ve gıda teknolojisi fuarları,
  9. Elektrik&Elektronik sanayi fuarları

 

Ekonomi bakanlığı desteklediğini açıkladığı fuarlarla ilgili hangi harcamaları desteklemektedir; 1) Fuarların öncesinde ödenen yurtdışı tanıtım faaliyetleri (25.000 ABD$’a kadar ve %50 nisbetinde), 2)  Fuarlara davet edilen yabancı alıcıların ulaşım giderleri ki bu her ülke için iki kişiden oluşmaktadır. En üst miktar 15.000 ABD $’a kadar ödenmekte olup , destek oranı ise %50’den ibarettir. 3)  Düzenlenecek Fuarlar süresince yapılacak; Konferans, Panel, seminer vb faaliyetlere ilişkin yapılacak giderler. Bu desteğin üst sınırı 5000 ABD $ olup, destek oranı ise %50’dir.
Bu arada yeri gelmişken fuarların ve fuarcılığın ekonomi için önemli bir rol oynadığını hatırlatmamıza gerek yok sanırım. gelişmiş ülkelerden çok sonra girdiği fuarcılık işlerinde oldukça yol kat etmiştir. Fuarlar iç ticareti geliştirdiği gibi uluslar arası niteliği olan fuarlar vasıtasıyla ihracata da büyük katkılar sağlayabilmektedir. Ekonomi Bakanlığı bu düşüncelerden hareketle Uluslar arası niteliği olan fuarlara destek vermektedir.  Ekonomi Bakanlığı uluslararası niteliği olan yurtiçi fuar desteğini ele aldığımız yazımıza burada son veriyor. Hoşçakalın.

 

Etiketler:, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Oguzhan