Go to ...
EKONOMİ BAKANLIĞI YURT DIŞI FUARLARA KATILIM DESTEĞİ


Türkiye cumhuriyeti Ekonomi bakanlığı tarafından işletmelerimize verilen destekleri konu aldığımız yazılarımıza devam ediyoruz. Bu yazımızda tarafından verilen “Yurt dışı Fuarlara Katılım Desteği”’ni ele alacağız.  Fuarların önemini gelişmiş ülkeler 1900’lü yılların başında fark etmişlerdir. Bir sürü fuar organizatör firması kurmuşlar ve onlar vasıtasıyla uluslar arası ve ülke bazında bir sürü organizasyona imza atmışlardır.

Türkiye’de ise fuarların 1980’lı yıllardan sonra esas itibariyle anlaşılmaya başlanmıştır. Ancak Türk fuarcılığı kısa sürede gelişmiş serpilmiştir. İhracata dayalı bir ekonomi büyüme modeli seçen Türkiye’nin fuar ve fuarcılığa ilgisiz kalması zaten beklenemezdi. Pazarlama, tanıtım, satış, alıcılarla yüz yüze toplu olarak gelmek, potansiyel bütün alıcıların bir arada bulunması gibi özel avantajları bulunan fuarlar ekonomik faaliyetler için genel anlamda önemli olduğu gibi ihracat için de hassaten çok önemli bir faaliyet olmaktadır.  İşte Ekonomi bakanlığımız bu önemine fark ederek Fuarcılığa ve fuarlara iştirak eden kuruluşlara maddi manevi destekler vermektedir.

Bu destek ile Ekonomi Bakanlığı; Firmalarımızın yurt dışında düzenlenen fuarlara katılımı ile sektörel özellikteki uluslar arası fuarlara bireysel katılımlarının sağlanmasını, ayrıca Türk ihraç ürünlerinin tanıtılması ve pazarlanmasını desteklemeyi amaçlamaktadır.

Ekonomi Bakanlığı Yurt Dışı Fuarlara Katılım Desteğinin üst limiti ve destek oranı nedir; tarafından verilen bu desteğin herhangi bir üst limiti bulunmamakta olup , deste oranı ise %50-%75 arasında değişmektedir.

Bu destekten kimler faydalanabilir?; Uluslar arası fuar organizasyonu yapan organizatör fuar firmaları ile yurt dışında düzenlenen bu fuarlara iştirak eden firma ve kuruluşlar Ekonomi Bakanlığının bu desteğinden faydalanabilmektedirler. Bu desteğin konusunun yurt dışı fuarlar olduğunu tekrar belirtmek isteriz.

Verilen Destekler nelerdir;

  • Yurt dışında düzenlenen fuarlara iştirak eden firmanın , fuarı organize eden firmaya ödediği katılım bedelinin %50’si destek kapsamında ödenmektedir.
  • Yurt dışında düzenlenen fuarlara iştirak eden firma eğer Sektörel Dış Ticaret şirketi veya üretici&imalatçı ise fuarı organize eden firmaya ödediği fuar katılım bedelinin %70’i katılımcı firmaya ödenmektedir.

 

Hangi Fuarlara destek ödenmektedir;  Verilen desteğin üst sınırları aşağıdaki gibidir. Buna göre;

  1. Genel Ticaret Fuarları için ; 10 bin ABD$
  2. Sektörel Fuarlar için; 15 bin ABD$
  3. Prestijli Fuarlar için ise; 50 Bin ABD$ dır.

Düzenlenen fuarın nitelikli alanlarda olması durumunda katılım bedelinin %70’i ödenmektedir.

Ekonomi bakanlığı bu fuar ile sadece katılımcıları desteklememekte fuarı organize eden organizatör fuar firmalarını da desteklemektedir. Fuarlara kurum bazında bireysel katılımlarda destek kapsamındadır.

Bu destekten faydalanmak için nereye başvuru yapacağız ; Ekonomi Bakanlığının yurt dışı fuarlara katılım desteğinden faydalanabilmek için ilgili İhracatçı Birliklerine başvurulması gerekmektedir. Bu desteğin uygulamacı kurumu İhracatçı Birlikleridir.

Ekonomi Bakanlığı yurt dışı fuar katılım desteği hakkında bilgi sunmaya çalıştığımız yazımıza burada son veriyoruz. Saygılarımızla.Hoşçakalın.

 

 

Tags: , , , ,

Bu Kategorideki Diğer Konular - Banka

Garanti Bankası Sonbahar Kredisi Online Başvuru İmkanı

Garanti Sonbahar Kredisi, Garanti Anında Kredi, Uygun ve Hızlı İhtiyaç Kredisi, Hesaplı Kredi Başvurusu – Arkadaşlar bankaların kredi kampanyalarına kaldığımız yerden devam ediyoruz. Güncel ve kaliteli tüm kredi haberlerini detaylandırmaya ve inceleyerek sunuyoruz. Maksadımız en hesaplı krediyi rahatça bulabilmeniz. Malum sonbaharı iliklerimize kadar hissediyoruz. Yalnız bununla beraber, kış aylarına hazırlıklarında yapılması gerekiyor. Çiftçinin, esnafın, memurun,

5.000 TL Sonbahar Krediniz İş Bankasında Üstelik SMS ile Başvuru İmkanı

Türkiye İş Bankası Sonbahar İhtiyaç Kredisi Kampanyası, Düşük Faizli Sonbahar kredisi, T.C İle Başvuru,  Hesaplı ve Uygun Kredi – Yaz aylarını bayramlar ile ve tatiller ile geçirdik. Bir çok kimse için yaz çok iyiydi. Ama bir o kadarda masraflıydı. Masraflar bitti derken şimdide sonbahar geldi ve kışa hazırlıkların yapılması gerekiyor. Esnafı da, işçisi de, memuru

Halkbank’tan Müşterilerine Düşük Faiz İle Anında Hızlı İhtiyaç Kredisi

Halkbank Hızlı Kredi, Türkiye Halk Bankası anında kolay ihtiyaç kredisi, hesaplı ve uygun acil kredi – Değerli dostlarımız, aylardır bankaların en hesaplı ve en özel kredi kampanyalarını sizlerin beğenisine sunuyoruz. Vatandaşa kredi lazım. Ama bunu en hesaplı olacak şekilde halletmek istiyorlar. Tabi kredi çekerken de genel anlamda bazı özel günleri daha çok tercih ediyoruz. Örneğin

Düşük faizli ve Uzun Vadeli Eğitim Krediniz Fibabanka’da

Fibabanka eğitim kredisi, fibabanka okul kredisi, hesaplı ve uygun kredi – Güzel bir bayram tatilinin ardından işimize gücümüze bakmaya başladık. Lakin bu sıralar okullar ve üniversiteler açılacak. Haliyle de çocuğuna güzel bir gelecek sunmak isteyen ebeveynleri de bir telaş sarmış durumda. Zira okul ücretleri oldukça pahalı. Bankalarda ise bayram kredilerinin yerini yavaş yavaş eğitim kredileri

Halkbank’tan Emekli Amca ve Teyzelerimize Düşük Faizli Mini Kredi

Halkbank Emekli Mini Kredi, Halkbank Emeklilere Özel Hesaplı Kredi, Türkiye Halk Bankası Uygun Emekli Kredisi – Saygıdeğer Emekli Büyüklerimiz; Amcalarımız, Teyzelerimiz, Abilerimiz ve Ablalarımız. Bu yazı sizlere özel. Sizler için yeri geldiğinde bankaların kredi kampanyalarını paylaşıyoruz zaten. Lakin çoğu zaman emekliler gerçekten de araştırma yapmadığından yüksek faizli kredi çekmek durumunda kalıyorlar. Çoğuda %1,50’nin üstünde faizlere

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Oguzhan