Go to ...
EKONOMİ BAKANLIĞI YURT DIŞI FUARLARA KATILIM DESTEĞİ


Türkiye cumhuriyeti Ekonomi bakanlığı tarafından işletmelerimize verilen destekleri konu aldığımız yazılarımıza devam ediyoruz. Bu yazımızda Ekonomi Bakanlığı tarafından verilen “Yurt dışı Fuarlara Katılım Desteği”’ni ele alacağız.  Fuarların önemini gelişmiş ülkeler 1900’lü yılların başında fark etmişlerdir. Bir sürü fuar organizatör firması kurmuşlar ve onlar vasıtasıyla uluslar arası ve ülke bazında bir sürü organizasyona imza atmışlardır.

Türkiye’de ise fuarların önemi 1980’lı yıllardan sonra esas itibariyle anlaşılmaya başlanmıştır. Ancak Türk fuarcılığı kısa sürede gelişmiş serpilmiştir. İhracata dayalı bir ekonomi büyüme modeli seçen Türkiye’nin fuar ve fuarcılığa ilgisiz kalması zaten beklenemezdi. Pazarlama, tanıtım, satış, alıcılarla yüz yüze toplu olarak gelmek, potansiyel bütün alıcıların bir arada bulunması gibi özel avantajları bulunan fuarlar ekonomik faaliyetler için genel anlamda önemli olduğu gibi ihracat için de hassaten çok önemli bir faaliyet olmaktadır.  İşte Ekonomi bakanlığımız bu önemine fark ederek Fuarcılığa ve fuarlara iştirak eden kuruluşlara maddi manevi destekler vermektedir.

Bu destek ile Ekonomi Bakanlığı; Firmalarımızın yurt dışında düzenlenen fuarlara katılımı ile sektörel özellikteki uluslar arası fuarlara bireysel katılımlarının sağlanmasını, ayrıca Türk ihraç ürünlerinin tanıtılması ve pazarlanmasını desteklemeyi amaçlamaktadır.

Ekonomi Bakanlığı Yurt Dışı Fuarlara Katılım Desteğinin üst limiti ve destek oranı nedir; Bakanlık tarafından verilen bu desteğin herhangi bir üst limiti bulunmamakta olup , deste oranı ise %50-%75 arasında değişmektedir.

Bu destekten kimler faydalanabilir?; Uluslar arası fuar organizasyonu yapan organizatör fuar firmaları ile yurt dışında düzenlenen bu fuarlara iştirak eden firma ve kuruluşlar Ekonomi Bakanlığının bu desteğinden faydalanabilmektedirler. Bu desteğin konusunun yurt dışı fuarlar olduğunu tekrar belirtmek isteriz.

Verilen Destekler nelerdir;

  • Yurt dışında düzenlenen fuarlara iştirak eden firmanın , fuarı organize eden firmaya ödediği katılım bedelinin %50’si destek kapsamında ödenmektedir.
  • Yurt dışında düzenlenen fuarlara iştirak eden firma eğer Sektörel Dış Ticaret şirketi veya üretici&imalatçı ise fuarı organize eden firmaya ödediği fuar katılım bedelinin %70’i katılımcı firmaya ödenmektedir.

 

Hangi Fuarlara ne kadar destek ödenmektedir;  Verilen desteğin üst sınırları aşağıdaki gibidir. Buna göre;

  1. Genel Ticaret Fuarları için ; 10 bin ABD$
  2. Sektörel Fuarlar için; 15 bin ABD$
  3. Prestijli Fuarlar için ise; 50 Bin ABD$ dır.

Düzenlenen fuarın nitelikli alanlarda olması durumunda katılım bedelinin %70’i ödenmektedir.

Ekonomi bakanlığı bu fuar ile sadece katılımcıları desteklememekte fuarı organize eden organizatör fuar firmalarını da desteklemektedir. Fuarlara kurum bazında bireysel katılımlarda destek kapsamındadır.

Bu destekten faydalanmak için nereye başvuru yapacağız ; Ekonomi Bakanlığının yurt dışı fuarlara katılım desteğinden faydalanabilmek için ilgili İhracatçı Birliklerine başvurulması gerekmektedir. Bu desteğin uygulamacı kurumu İhracatçı Birlikleridir.

Ekonomi Bakanlığı yurt dışı fuar katılım desteği programı hakkında bilgi sunmaya çalıştığımız yazımıza burada son veriyoruz. Saygılarımızla.Hoşçakalın.

 

 

Etiketler:, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Oguzhan