Go to ...
EKONOMİ BAKANLIĞI YURT DIŞI BİRİM, MARKA VE PAZARLAMA DESTEĞİ NEDİR NASIL ALINIR


İş kurmak , işini geliştirmek, yurt dışı piyasalara açılmak, Yurt dışında şube veya dükkan açmak, içerde veya dışarıda markasını tescil ettirmek, firmasını içerde ve dışarıda tanıtmak isteyen iş adamları/girişimcileri bu konularda destekleyen çok sayıda kurum ve bulunmaktadır. Girişimcilere destek verem kurumlar hakkında yazdığımız yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz. Muhakkak size uygun bir kredi, destek, hibe programı bulacağınızdan eminiz.

Girişimcilerimize destek veren Bakanlıklarımızdan bir tanesi de şüphesiz Ekonomi Bakanlığıdır. Ekonomi Bakanlığımızın verdiği destekler nelerdir bu konu hakkında bilgi almak isteyen arkadaşlarımız ilgili linki açmaları yeterli olacaktır. Biz bugün Ekonomi Bakanlığımızın girişimcilere verdiği “Yurt Dışı Birim, Marka ve Tanıtım Desteği “  hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Yurt Dışı Birim, Marka ve Tanıtım Desteğini neden vermektedir; Bakanlık bu desteği ile işletmelerin ürünlerini pazarlama ve tanıtımının daha iyi yapılmasını gerçekleştirmek, bu amaçla özellikle yurt dışında gerçekleştirilen tanıtım, reklam, pazarlama, marka tescil giderleri ile yurt dışında ürün ticareti yapmak için açılan şube/birim vb. yerlerin giderlerinin belirli bir oranının Bakanlıkça karşılanmasını ve bu suretle ihracatın geliştirilmesini gaye edinmektedir.

Bu destek programında verilen desteğin üst limiti 75.000 bin ABD $’ı ile 250.000 ABD$’ı arasında değişmektedir. Destek oranları ise sınai şirketler için %50 ticari şirketler için ise %60 oranındadır. Bu destekler sınai ve ticari şirketlerin yurt dışında açacakları şube, dükkan vb yerlerin giderleri ile Yurt dışındaki marka tescil işlemlerine ödedikleri giderler için yapılmaktadır.

Ekonomi bakanlığının yurt dışı birim, marka ve tanıtım giderleri desteğinden kimler yararlanabilmektedir; Türkiye’de faaliyet gösteren ticari ve sanayi şirketleri ile işbirliği kuruluşlarından İhracatçı birlikleri, Ticaret ve Sanayi Odaları, Organize Sanayi Bölgeleri, Üretici Dernekleri, ile üretici ve imalatçıların kurduğu dernek, birlik ve kooperatifler bu destekten faydalanabilmektedirler.

Bakanlık bu desteği ne kadarlık bir süre için ve kaç adet için vermektedir; Bu destek azami olarak 4 yıl için ve 15 adet yurt dışı birim için verilebilmektedir.

Hangi giderleri desteklemektedir; Destek kapsamında;

Kira Giderleri, Tanıtım Faaliyetleri giderleri, Yurt dışı marka tescil faaliyetleri için yapılan giderler bu bünyesinde desteklenen harcamalardan oluşmaktadır.

Kira Giderleri için için verilen destekler şunlardan oluşmaktadır; Ticari firmalar için; Mağaza kurulumu için yapılan giderlerin üst limiti 100 bin ABD$ , Showroom, ofis, depo kurulumu üst limit 75 bin ABD$ olup destek oranı ise %50’dir.  Sınai ve Ticari Şirketler ve İşbirliği kuruluşları için: Mağaza kurulumu üst limiti 120 bin USD, Ofis,showroom,depo kurulumu üst limiti: 100 bin USD (Destek oranı %60)

Tanıtım Faaliyetleri Giderlerinin desteği için ise;  açılacak birime bağlı üst limit: 150 bin ABD $’ı,  Marka Tescili için üst limit 250 bin ABD$ olup destek oranı ise %60’dır.
Yurtdışı Marka Tescil Faaliyetleri giderlerinde ise; Destek üst limiti: 50 bin TL olup, destek oranı ise %50’dir.

Söz konusu destek için İhracatçı Birliklerine başvuru yapılması gerekir, yurt dışındaki onay mercii ise Ticaret Müşavirlikleri, ataşelikleri yada Konsolosluklardır.  tarafından verilen yurt dışı birim, marka ve pazarlama desteği programı hakkında bilgi verdiğimiz yazımıza burada son veriyoruz. Hoşçakalın.

Etiketler:, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Oguzhan