Go to ...
EKONOMİ BAKANLIĞI PAZAR ARAŞTIRMASI VE PAZARA GİRİŞ DESTEĞİ NEDİR KİMLER FAYDALANABİLİR


Ekonomi Bakanlığı 1980’larda Türkiyenin seçmiş olduğu ihracata dayalı ekonomik büyüme stratejisi gereği ihracatı geliştirmek için çeşitli kredi, destek programları düzenlemektedir. Ekonomi Bakanlığı tarafından verilen destekler hakkında bilgi almak için ilgili linki tıklamanız yeterli olacaktır. Biz bugün Ekonomi Bakanlığı tarafından verilen “Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Desteği” hakkında bilgi sunmaya çalışacağız.

Öncelikle bu program ile Ekonomi Bakanlığımızın Türkiye de üretim veya hizmetler alanında iş yapan firmaların yurt dışı Pazar araştırması veya pazara giriş yönteminin belirlenmesi amacıyla aldıkları danışmanlık vb. giderler ile E-ticaret sitelerine üyelik için yaptıkları giderleri karşılamayı bu sayede de yurt dışı pazarlara daha kolay açılmalarını amaçladığını belirtmeliyiz.

Bu program kapsamında verilen desteğin üst limiti 5 bin ABD$’ı yurt dışı Pazar araştırması için, 200 Bin $ Pazara giriş desteği ve 200 BİN$ İleri Teknolojili Firma satın alımlarında verilen desteğin üst limitlerini oluşturmaktadır. Firmalar için destek oranı %70’i yurt dışı Pazar araştırmasına yönelik olarak ve %60 yurt dışı pazarlara giriş desteği şeklinde uygulanmaktadır.

Bu destek programında Ekonomi bakanlığı;

  • Yurtdışı Pazar Araştırması Desteği
  • Pazara giriş Desteği
  • Sektörel Ticaret Heyeti ve Alım Heyeti Programlarının Desteklenmesi
  • E-Ticaret Sitelerine Üyelik desteği  Olmak üzere dört çeşit destek vermektedir.

 

1- Yurtdışı Pazar Araştırması Desteği
Ticari ve Sınai şirketler ile yazılım sektöründe faaliyet gösteren firmaların gerçekleştirdiği uluslararası pazar araştırması gezilerine ilişkin giderlerin karşılanması amaçlanmaktadır. Uluslararası pazar araştırması gezisi başına en fazla 5.000 $’a  kadar destek verilmektedir.Bu programdan Türkiye’de faaliyet gösteren sınai ve ticari şirketler faydalanabilmektedir.
Bu program ile ; Yurt dışı Pazar araştırması yapan bir şirketin en çok 2 çalışanının;Ulaşım, konaklama giderleri belirli miktarlarda desteklenmektedir. Ekonomi Bakanlığımızın yetkili olduğu bu destek programında Yurt dışı Pazar araştırması seyahatleriyle ilgili giderlerin %70’i oranında ve her gezi başına 5 bin $’a kadar desteklenmektedir.

2- Pazara Giriş Desteği

Rapor ve Yurtdışı Şirket Alım Desteği

Bu programdan Türkiye’de faaliyet gösteren Sınai ve Ticari firmalar ile bazı resmi ve yarı resmi kuruluşlar faydalanabilmektedir. Yurt dışına yönelik pazara giriş stratejileri ve eylem planlarının oluşturulabilmesi amacıyla uluslararası kuruluşlara yaptırılan ve satın alınan sektör, ülke, yabancı şirket veya marka odaklı raporlara (mali ve hukuki raporlar dahil) ilişkin giderlerin limitler dahilinde karşılanması amaçlanmaktadır. Bu destek programı ile uluslar arası kuruluşlara yaptırılan raporlar ile danışmanlık hizmetlerine ödenen giderlerin karşılanması amaçlanmaktadır. Bu destekten şirketler %60 oranında ve yıllık 200 bin $’a kadar faydalanabilmektedir.

3- Sektörel Ticaret Heyeti ve Alım Heyeti Programlarının Desteklenmesi
Bu programla bazı Organizatör kuruluşlarca düzenlenen sektörel ticaret heyeti ile alım heyeti programlarına ilişkin giderlerin karşılanması amaçlanmaktadır. Bu programla sağlanan destekler ise; Konaklama, ulaşım, Tercüme masrafları, Konferans, seminer yerlerinin kira giderleri, Reklam giderleri, Katalog, broşür, afiş tanıtım malzemeleri giderleri, halkla ilişkiler hizmet giderleri gibi giderlerin ödenmesinden oluşmaktadır.

4- E- Ticaret Sitelerine Üyelik Desteği
Şirketlerin toptan e-ticaret sitelerine üyelik giderlerinin ödenmesi amaçlanmaktadır. Yıllık en çok 10 bin $ ve üyelik giderlerinin %70’i oranında bu destek verilmektedir. Uygulayıcı kurum ise Ekonomi bakanlığının kendisidir.

Pazar araştırması ve pazara giriş desteği konulu yazımıza burada son veriyor. Bol kazançlı günler dileğiyle

Etiketler:, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Oguzhan