Go to ...
EKONOMİ BAKANLIĞI İSTİHDAM DESTEĞİNDEN KİMLER YARARLANABİLİR?


Türkiye’de kendi işini kurmak geliştirmek veya yurt dışı piyasalara açılmak isteyen yerli girişimciler için çok çeşitli fırsatlar bulunmaktadır. Yerli girişimcilere hibe, kredi ve destek veren çok sayıda yerli ve yabancı kurum bulunmaktadır. Türkiye’de iş adamlarına girişimcilere destek veren kurumlar hakkında bilgi almak isterseniz ilgili linki tıklamanız yeterli olacaktır. Girişimcilere, iş adamlarına destek veren kurumlardan birisi de bildiğiniz gibi Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi bakanlığıdır. Ekonomi Bakanlığı Dış ticaret müsteşarlığının görevlerini devralmış ve öyle kurulmuş bir bakanlığımızdır. Bu nedenden dolayı daha çok yurt dışı ile iş yapan ihracatçı firmalar ile Türkiye’ye döviz kazandıran sektörler ile firmalara çeşitli destekler sunmaktadır.

Söz konusu bakanlığımızın vermiş olduğu desteklerden bir tanesi de nitelikli iş gücü istihdamına yönelik olan “İstihdam Yardımı” veya desteğidir. Bilindiği üzere Türkiye 1980 yıllardan itibaren ihracata dayalı bir ekonomi modelini benimsemiş yürütmüş/yürütmektedir. Bu ekonomi modeli  ekonomik büyüme için gerekli olan talebi yurt dışında aramaktadır.  Yani ihracat (dış satım ) yaparak ülke ekonomisinin büyümesini sağlamaya çalışmaktadır. Türkiye bu alanda gelişmeyi seçmiştir. İhracata dayalı bir ekonomik büyüme modelini seçmesinin meyvelerini yıllar içerisinde görmüştür. Nitekim 2 milyar dolar civarında olan dış satımımız veya ihracatımız 140-150 milyar dolar bandına gelmiştir.  Resmi ağızlardan Türkiyenin 2023 yılı hedefi ise 500 milyar dolar olarak ifade edilmektedir.

Geçmiş yıllarda hayal gibi görülen bu rakamlar geçen 10-15 yıllık verilere bakıldığı zaman hiç de yakalanmayacak hedefler gibi durmamaktadır.  İhracat deyince bu işlemleri kim yapacaktır. Dış ticaret mevzuatını, lojistiği, pazarlamayı, fuarcılığı hepsinden önemlisi yabancı dili bilmeyen insanlarla dış ticaretin yapılmasına ve geliştirilmesine imkan var mıdır? Şüphesiz bu mümkün değildir.

Üniversitelerimizde 1990’ların ortalarında Türkiye’de ilk dış ticaret bölümleri açılmış olup, 2016-2017 yıllarında ise artık hemen hemen her üniversitemizde bu bölüm mevcut bulunmaktadır. Yani iyi eğitimli , dil bilen dış ticaret mezunları bulunmaktadır artık piyasada. İhracat işlemlerini yürütecek, pazarlama yapacak, fuarları organize edip katılacak, yurt dışına gidip gelecek gençler olmadan dış ticaretin gelişmesine imkan yoktur. Ayrıca dış ticaret sadece ihracattan oluşmamaktadır. Bir de ithalat ayağı bulunmaktadır. Bilindiği üzere ithalatımız ihracatımızdan daha büyük miktardadır.

İşte Ekonomi Bakanlığımız ihracat işlemlerinde dış ticaret personelinin önemini görmüş ve bu konuda girişimcilerimizi desteklemektedir. Ekonomi Bakanlığımızın bu konudaki desteğinin adı İstihdam Yardımıdır.  Ekonomi Bakanlığımız bu desteği ile Sektörel Dış Ticaret Şirketlerinin ithalat ihracat (dış ticaret ) işlemlerini yürütmek için kaliteli/nitelikli personel alımını teşvik etmeyi amaçlamaktadır.

Destek En Üst Limiti ve Destek Oranı ne kadardır?;  Ekonomi bakanlığının bu desteğinde verilebilecek destek üst limiti 9 bin Amerikan Doları ile 18 bin ABD doları arasında değişmekte olup , destek oranı ise %75’den ibarettir.

Bu destekten hangi firmalar yararlanabilir; Bu destekten Sektörel Dış Ticaret Şirketleri yararlanabilmektedir.

Bakanlığın yaptığı desteğin oranı ve süresi; Destek oranı % 75 olup en fazla 1 yıl için bu destek verilmektedir. Bu destek ile 1 Adet dış ticaret yöneticisi ile 2 adet yardımcı personelin maaşları için bu destek verilmektedir. Bu destekten faydalanmak için sektörel dış ticaret firmalarının ilgili İhracatçı Birliklerine başvurmaları gerekmektedir.

Ekonomi Bakanlığı desteklerinden “İstihdam Yardımı” nı konu aldığımız yazımıza burada son veriyoruz. Umarım faydalı olmuştur. Hoşçakalın.

 

Tags: , , , ,

Bu Kategorideki Diğer Konular - Banka

Garanti Bankası Sonbahar Kredisi Online Başvuru İmkanı

Garanti Sonbahar Kredisi, Garanti Anında Kredi, Uygun ve Hızlı İhtiyaç Kredisi, Hesaplı Kredi Başvurusu – Arkadaşlar bankaların kredi kampanyalarına kaldığımız yerden devam ediyoruz. Güncel ve kaliteli tüm kredi haberlerini detaylandırmaya ve inceleyerek sunuyoruz. Maksadımız en hesaplı krediyi rahatça bulabilmeniz. Malum sonbaharı iliklerimize kadar hissediyoruz. Yalnız bununla beraber, kış aylarına hazırlıklarında yapılması gerekiyor. Çiftçinin, esnafın, memurun,

5.000 TL Sonbahar Krediniz İş Bankasında Üstelik SMS ile Başvuru İmkanı

Türkiye İş Bankası Sonbahar İhtiyaç Kredisi Kampanyası, Düşük Faizli Sonbahar kredisi, T.C İle Başvuru,  Hesaplı ve Uygun Kredi – Yaz aylarını bayramlar ile ve tatiller ile geçirdik. Bir çok kimse için yaz çok iyiydi. Ama bir o kadarda masraflıydı. Masraflar bitti derken şimdide sonbahar geldi ve kışa hazırlıkların yapılması gerekiyor. Esnafı da, işçisi de, memuru

Halkbank’tan Müşterilerine Düşük Faiz İle Anında Hızlı İhtiyaç Kredisi

Halkbank Hızlı Kredi, Türkiye Halk Bankası anında kolay ihtiyaç kredisi, hesaplı ve uygun acil kredi – Değerli dostlarımız, aylardır bankaların en hesaplı ve en özel kredi kampanyalarını sizlerin beğenisine sunuyoruz. Vatandaşa kredi lazım. Ama bunu en hesaplı olacak şekilde halletmek istiyorlar. Tabi kredi çekerken de genel anlamda bazı özel günleri daha çok tercih ediyoruz. Örneğin

Düşük faizli ve Uzun Vadeli Eğitim Krediniz Fibabanka’da

Fibabanka eğitim kredisi, fibabanka okul kredisi, hesaplı ve uygun kredi – Güzel bir bayram tatilinin ardından işimize gücümüze bakmaya başladık. Lakin bu sıralar okullar ve üniversiteler açılacak. Haliyle de çocuğuna güzel bir gelecek sunmak isteyen ebeveynleri de bir telaş sarmış durumda. Zira okul ücretleri oldukça pahalı. Bankalarda ise bayram kredilerinin yerini yavaş yavaş eğitim kredileri

Halkbank’tan Emekli Amca ve Teyzelerimize Düşük Faizli Mini Kredi

Halkbank Emekli Mini Kredi, Halkbank Emeklilere Özel Hesaplı Kredi, Türkiye Halk Bankası Uygun Emekli Kredisi – Saygıdeğer Emekli Büyüklerimiz; Amcalarımız, Teyzelerimiz, Abilerimiz ve Ablalarımız. Bu yazı sizlere özel. Sizler için yeri geldiğinde bankaların kredi kampanyalarını paylaşıyoruz zaten. Lakin çoğu zaman emekliler gerçekten de araştırma yapmadığından yüksek faizli kredi çekmek durumunda kalıyorlar. Çoğuda %1,50’nin üstünde faizlere

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Oguzhan