Go to ...
EKONOMİ BAKANLIĞI İSTİHDAM DESTEĞİNDEN KİMLER YARARLANABİLİR?


Türkiye’de kendi işini kurmak geliştirmek veya piyasalara açılmak isteyen yerli girişimciler için çok çeşitli fırsatlar bulunmaktadır. Yerli girişimcilere hibe, kredi ve destek veren çok sayıda yerli ve yabancı kurum bulunmaktadır. Türkiye’de iş adamlarına girişimcilere veren kurumlar hakkında bilgi almak isterseniz ilgili linki tıklamanız yeterli olacaktır. Girişimcilere, iş adamlarına destek veren kurumlardan birisi de bildiğiniz gibi Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi bakanlığıdır. Ekonomi Bakanlığı Dış ticaret müsteşarlığının görevlerini devralmış ve öyle kurulmuş bir bakanlığımızdır. Bu nedenden dolayı daha çok ile iş yapan ihracatçı firmalar ile Türkiye’ye döviz kazandıran sektörler ile firmalara çeşitli destekler sunmaktadır.

Söz konusu bakanlığımızın vermiş olduğu desteklerden bir tanesi de nitelikli iş gücü istihdamına yönelik olan “İstihdam Yardımı” veya desteğidir. Bilindiği üzere Türkiye 1980 yıllardan itibaren ihracata dayalı bir ekonomi modelini benimsemiş yürütmüş/yürütmektedir. Bu ekonomi modeli  ekonomik büyüme için gerekli olan talebi yurt dışında aramaktadır.  Yani ihracat (dış satım ) yaparak ülke ekonomisinin büyümesini sağlamaya çalışmaktadır. Türkiye bu alanda gelişmeyi seçmiştir. İhracata dayalı bir ekonomik büyüme modelini seçmesinin meyvelerini yıllar içerisinde görmüştür. Nitekim 2 milyar civarında olan dış satımımız veya ihracatımız 140-150 milyar dolar bandına gelmiştir.  Resmi ağızlardan Türkiyenin 2023 yılı hedefi ise 500 milyar dolar olarak ifade edilmektedir.

Geçmiş yıllarda hayal gibi görülen bu rakamlar geçen 10-15 yıllık verilere bakıldığı zaman hiç de yakalanmayacak hedefler gibi durmamaktadır.  İhracat deyince bu işlemleri kim yapacaktır. Dış ticaret mevzuatını, lojistiği, pazarlamayı, fuarcılığı hepsinden önemlisi yabancı dili bilmeyen insanlarla dış ticaretin yapılmasına ve geliştirilmesine imkan var mıdır? Şüphesiz bu mümkün değildir.

Üniversitelerimizde 1990’ların ortalarında Türkiye’de ilk dış ticaret bölümleri açılmış olup, 2016-2017 yıllarında ise artık hemen hemen her üniversitemizde bu bölüm mevcut bulunmaktadır. Yani iyi eğitimli , dil bilen dış ticaret mezunları bulunmaktadır artık piyasada. İhracat işlemlerini yürütecek, pazarlama yapacak, fuarları organize edip katılacak, yurt dışına gidip gelecek gençler olmadan dış ticaretin gelişmesine imkan yoktur. Ayrıca dış ticaret sadece ihracattan oluşmamaktadır. Bir de ithalat ayağı bulunmaktadır. Bilindiği üzere ithalatımız ihracatımızdan daha büyük miktardadır.

İşte Ekonomi Bakanlığımız ihracat işlemlerinde dış ticaret personelinin önemini görmüş ve bu konuda girişimcilerimizi desteklemektedir. Ekonomi Bakanlığımızın bu konudaki desteğinin adı İstihdam Yardımıdır.  Ekonomi Bakanlığımız bu desteği ile Sektörel Dış Ticaret Şirketlerinin ithalat ihracat (dış ticaret ) işlemlerini yürütmek için kaliteli/nitelikli personel alımını teşvik etmeyi amaçlamaktadır.

En Üst Limiti ve Destek Oranı ne kadardır?;  Ekonomi bakanlığının bu desteğinde verilebilecek üst limiti 9 bin Amerikan Doları ile 18 bin ABD doları arasında değişmekte olup , destek oranı ise %75’den ibarettir.

Bu destekten hangi firmalar yararlanabilir; Bu destekten Sektörel Dış Ticaret Şirketleri yararlanabilmektedir.

Bakanlığın yaptığı desteğin oranı ve süresi; Destek oranı % 75 olup en fazla 1 yıl için bu destek verilmektedir. Bu destek ile 1 Adet dış ticaret yöneticisi ile 2 adet yardımcı personelin maaşları için bu destek verilmektedir. Bu destekten faydalanmak için sektörel dış ticaret firmalarının ilgili İhracatçı Birliklerine başvurmaları gerekmektedir.

Ekonomi Bakanlığı desteklerinden “İstihdam Yardımı” nı konu aldığımız yazımıza burada son veriyoruz. Umarım faydalı olmuştur. Hoşçakalın.

 

Etiketler:, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Oguzhan