Go to ...
EKONOMİ BAKANLIĞI 100 BİN $-300 BİN $ TASARIM DESTEĞİ VERİYOR NASIL VE KİMLER ALABİLİR?


bakanlığının ihracatı geliştirme, yatırım teşvikleri ve döviz kazındırıcı işlere yönelik çok çeşitli destekleri bulunmaktadır. Ekonomi Bakanlığının İhracatı geliştirmeye yönelik destekleri ile ilgili yazımıza linki tıklayarak ulaşabilirsiniz. Biz bugün Ekonomi Bakanlığımız tarafından verilen  “Tasarım Desteği” konusunda bilgi vermeye çalışacağız.

Bilindiği üzere markalaşmak özellikle ülke içinde olduğu gibi uluslar arası piyasalarda da çok önemli ticari avantajları beraberinde getirmektedir. Markalaşmanın en önemli unsurlarından bir tanesi de kendi markanıza ait özgün özel tasarımlı ürünler geliştirmektir. İşte Ekonomi markalaşma ve tasarımın önemini görerek firmalara Tasarım Desteği vermektedir.

Bakanlığın bu destekle hedefi ise; markalaşma için önemli bir parametre olan tasarımın doğrudan desteklenmesi amacıyla; tasarımcı firmaları, tasarım ofislerini, tasarım derneklerini&birliklerinin yapacağı reklam, tanıtım, pazarlama, istihdam, danışmanlık gibi harcamaları ve yurt dışında açacakları ile ilgili giderleri karşılamayı bu sayede özellikle yurt dışında daha büyük bir pazara hitap etmeyi amaçlamaktadır.

Tasarım desteğinin üst limiti  100 BİN$ — 300 bin $ arasında değişmekte olup destek oranı ise %50’dir. Bu destekten tasarımcı şirketler ve tasarım ofisleri 4 yıl faydalanabilmektedir.

Bu destek kapsamında tasarım ofisleri ve tasarım şirketlerinin; Yurt dışında yapacakları tanıtım, reklam ve pazarlama vb. ilişkin harcamaları, Ülke dışında açılacak birimleri (ofis, şirket, magaza vb.) için eşya ve dekorasyon giderleri ile brüt kira giderleri, Faydalı model, patent, endüstriyel tasarım tescillerine yönelik giderler, çalıştırılan tasarımcıların maaş giderlerinin bir kısmı, gibi konular verilen desteğin kapsamı dahilindedir.

Bakanlık tarafından verilen tasarım desteğinden faydalanabilmek için firmanızın kayıtlı olduğu İhracatçı birliklerine başvurmanız gerekmektedir.

Bu destekten kimler faydalanabilir; Ekonomi Bakanlığının bu desteğinden tasarım şirketleri, tasarım ofisleri, birlikler, Tasarım dernek ve birlikleri faydalanabilmektedir.

Türk milleti olarak marka  ve markalaşma bilincini çok geç fark ettik . Dünya çapında yüzlerce binlerle ifade edilen markalar arasında ne yazık ki Türk markaları henüz istediğimiz noktada değil. Ancak Ekonomi Bakanlığı işte bu konudaki açığımızı kapatmak için çeşitli destekler vermektedir. Bu desteklerden birisi de marka desteğidir. Ürettiği ürünleri özellikle yurt dışında bir markaya bağlamak isteyen firmalarımız için bu destek önemli bir destektir.

Şüphesiz tasarım işi çok iyi bir iş gücünü gerekli kılmaktadır. Çünkü tasarım sanatsal bir iş olup, tasarımcının estetik zevkini, dünya görüşünü, inançlarının bir harmanından oluşmaktadır.

Bu destek kapsamında yukarıda açıkladığımız gibi nitelikli personelin maaşları da destek kapsamında bulunmaktadır. Bakanlık çok geç başladığımız markalaşma ve bunun vazgeçilmez unsuru olan tasarım konusunda arayı kapatma kararlılığında gibi gözükmektedir. Devletimizin bu konuda özel girişimcilerimizi desteklemesi takdire şayan bir durumdur. Bu tip desteklerden yararlanabilmek için bağlı olduğumuz İhracatçı Birliklerine başvurmamız gerekmektedir.

Ekonomi Bakanlığının ihracatı desteklemek için vermiş olduğu “Tasarım Desteği” ni konu aldığımız yazımıza burada nokta koyuyoruz. İyi çalışmalar bol kazançlar diliyoruz. Hoşçakalın.

Tags: , , , , ,

Bu Kategorideki Diğer Konular - Banka

Garanti Bankası Sonbahar Kredisi Online Başvuru İmkanı

Garanti Sonbahar Kredisi, Garanti Anında Kredi, Uygun ve Hızlı İhtiyaç Kredisi, Hesaplı Kredi Başvurusu – Arkadaşlar bankaların kredi kampanyalarına kaldığımız yerden devam ediyoruz. Güncel ve kaliteli tüm kredi haberlerini detaylandırmaya ve inceleyerek sunuyoruz. Maksadımız en hesaplı krediyi rahatça bulabilmeniz. Malum sonbaharı iliklerimize kadar hissediyoruz. Yalnız bununla beraber, kış aylarına hazırlıklarında yapılması gerekiyor. Çiftçinin, esnafın, memurun,

5.000 TL Sonbahar Krediniz İş Bankasında Üstelik SMS ile Başvuru İmkanı

Türkiye İş Bankası Sonbahar İhtiyaç Kredisi Kampanyası, Düşük Faizli Sonbahar kredisi, T.C İle Başvuru,  Hesaplı ve Uygun Kredi – Yaz aylarını bayramlar ile ve tatiller ile geçirdik. Bir çok kimse için yaz çok iyiydi. Ama bir o kadarda masraflıydı. Masraflar bitti derken şimdide sonbahar geldi ve kışa hazırlıkların yapılması gerekiyor. Esnafı da, işçisi de, memuru

Halkbank’tan Müşterilerine Düşük Faiz İle Anında Hızlı İhtiyaç Kredisi

Halkbank Hızlı Kredi, Türkiye Halk Bankası anında kolay ihtiyaç kredisi, hesaplı ve uygun acil kredi – Değerli dostlarımız, aylardır bankaların en hesaplı ve en özel kredi kampanyalarını sizlerin beğenisine sunuyoruz. Vatandaşa kredi lazım. Ama bunu en hesaplı olacak şekilde halletmek istiyorlar. Tabi kredi çekerken de genel anlamda bazı özel günleri daha çok tercih ediyoruz. Örneğin

Düşük faizli ve Uzun Vadeli Eğitim Krediniz Fibabanka’da

Fibabanka eğitim kredisi, fibabanka okul kredisi, hesaplı ve uygun kredi – Güzel bir bayram tatilinin ardından işimize gücümüze bakmaya başladık. Lakin bu sıralar okullar ve üniversiteler açılacak. Haliyle de çocuğuna güzel bir gelecek sunmak isteyen ebeveynleri de bir telaş sarmış durumda. Zira okul ücretleri oldukça pahalı. Bankalarda ise bayram kredilerinin yerini yavaş yavaş eğitim kredileri

Halkbank’tan Emekli Amca ve Teyzelerimize Düşük Faizli Mini Kredi

Halkbank Emekli Mini Kredi, Halkbank Emeklilere Özel Hesaplı Kredi, Türkiye Halk Bankası Uygun Emekli Kredisi – Saygıdeğer Emekli Büyüklerimiz; Amcalarımız, Teyzelerimiz, Abilerimiz ve Ablalarımız. Bu yazı sizlere özel. Sizler için yeri geldiğinde bankaların kredi kampanyalarını paylaşıyoruz zaten. Lakin çoğu zaman emekliler gerçekten de araştırma yapmadığından yüksek faizli kredi çekmek durumunda kalıyorlar. Çoğuda %1,50’nin üstünde faizlere

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Oguzhan