Go to ...
EKONOMİ BAKANLIĞI 100 BİN $-300 BİN $ TASARIM DESTEĞİ VERİYOR NASIL VE KİMLER ALABİLİR?


Ekonomi bakanlığının ihracatı geliştirme, yatırım teşvikleri ve döviz kazındırıcı işlere yönelik çok çeşitli destekleri bulunmaktadır. Ekonomi Bakanlığının İhracatı geliştirmeye yönelik destekleri ile ilgili yazımıza linki tıklayarak ulaşabilirsiniz. Biz bugün Ekonomi Bakanlığımız tarafından verilen  “Tasarım Desteği” konusunda bilgi vermeye çalışacağız.

Bilindiği üzere markalaşmak özellikle ülke içinde olduğu gibi uluslar arası piyasalarda da çok önemli ticari avantajları beraberinde getirmektedir. Markalaşmanın en önemli unsurlarından bir tanesi de kendi markanıza ait özgün tasarımlı ürünler geliştirmektir. İşte markalaşma ve tasarımın önemini görerek firmalara Tasarım Desteği vermektedir.

Bakanlığın bu destekle hedefi ise; markalaşma için önemli bir parametre olan tasarımın doğrudan desteklenmesi amacıyla; tasarımcı firmaları, tasarım ofislerini, tasarım derneklerini&birliklerinin yapacağı reklam, tanıtım, pazarlama, istihdam, danışmanlık gibi harcamaları ve yurt dışında açacakları şubeler ile ilgili giderleri karşılamayı bu sayede özellikle yurt dışında daha büyük bir pazara hitap etmeyi amaçlamaktadır.

Tasarım desteğinin üst limiti  100 BİN$ — 300 bin $ arasında değişmekte olup destek oranı ise %50’dir. Bu destekten tasarımcı şirketler ve tasarım ofisleri 4 yıl faydalanabilmektedir.

Bu destek kapsamında tasarım ofisleri ve tasarım şirketlerinin; Yurt dışında yapacakları tanıtım, reklam ve pazarlama vb. ilişkin harcamaları, Ülke dışında açılacak birimleri (ofis, şirket, magaza vb.) için eşya ve dekorasyon giderleri ile brüt kira giderleri, Faydalı model, patent, endüstriyel tasarım tescillerine yönelik giderler, çalıştırılan tasarımcıların maaş giderlerinin bir kısmı, gibi konular verilen desteğin kapsamı dahilindedir.

Bakanlık tarafından verilen tasarım desteğinden faydalanabilmek için firmanızın kayıtlı olduğu İhracatçı birliklerine başvurmanız gerekmektedir.

Bu destekten kimler faydalanabilir; Ekonomi Bakanlığının bu desteğinden tasarım şirketleri, tasarım ofisleri, birlikler, Tasarım dernek ve birlikleri faydalanabilmektedir.

Türk milleti olarak marka  ve markalaşma bilincini çok geç fark ettik . Dünya çapında yüzlerce binlerle ifade edilen markalar arasında ne yazık ki Türk markaları henüz istediğimiz noktada değil. Ancak Ekonomi Bakanlığı işte bu konudaki açığımızı kapatmak için çeşitli destekler vermektedir. Bu desteklerden birisi de marka desteğidir. Ürettiği ürünleri özellikle yurt dışında bir markaya bağlamak isteyen firmalarımız için bu destek önemli bir destektir.

Şüphesiz tasarım işi çok iyi bir iş gücünü gerekli kılmaktadır. Çünkü tasarım sanatsal bir iş olup, tasarımcının estetik zevkini, dünya görüşünü, inançlarının bir harmanından oluşmaktadır.

Bu destek kapsamında yukarıda açıkladığımız gibi nitelikli personelin maaşları da destek kapsamında bulunmaktadır. Bakanlık çok geç başladığımız markalaşma ve bunun vazgeçilmez unsuru olan tasarım konusunda arayı kapatma kararlılığında gibi gözükmektedir. Devletimizin bu konuda girişimcilerimizi desteklemesi takdire şayan bir durumdur. Bu tip desteklerden yararlanabilmek için bağlı olduğumuz İhracatçı Birliklerine başvurmamız gerekmektedir.

Ekonomi Bakanlığının ihracatı desteklemek için vermiş olduğu “Tasarım Desteği” ni konu aldığımız yazımıza burada nokta koyuyoruz. İyi çalışmalar bol kazançlar diliyoruz. Hoşçakalın.

Etiketler:, , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Oguzhan