Go to ...
Devlet Tarafından verilen Hibe Nedir? Kredi Nedir?


Fikrim var, projem var, tecrübem var ama bu projemi gerçekleştirecek sermayem yok, zengin bir aileden de gelmiyorum, bankalardan alamıyorum veya almak istemiyorum. Bu tür bir riske girmek istemiyorum çünkü işin başarılı olup olmayacağı da kesin değil . İki arada bir derede kaldığınızı görür gibi oluyorum. Yukarı tükürsen bıyık aşağı tükürsen sakal. Birşeyler yapmak istiyor veya mevcut işinizi büyütmek geliştirmek istiyor fakat çok fazla da riske girmek istemiyorsunuz. Bu tür durumla muhakkak hayatınız boyunca karşılaşmışsınızdır.

İşte bu tür durumlarda Cumhuriyeti Devleti tarafından kurulan ve girişimcilerimizi desteklemek ve finanse etmekle görevli bu risklerin bir kısmını sizin adınıza üstlenmektedir. Yani çaresiz değilsiniz. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bir çok kurumu iş fikri olan veya işini büyütmek isteyen girişimcileri teşvik amacıyla çok sayıda hibe ve kredi programı düzenlemektedir. Bunlardan haberiniz var mı ? Türkiye’de hibe ve faizsiz kredi veren kurumlar hakkında bilgi verdiğimiz yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Hayat şartlarında bir başka işverenin yanında çalıştığımızda aldığımız maaş veya ücret ancak geçimimizi sağlayabildiği için bir sermaye birikimini gerçekleştirmek oldukça zor olmaktadır. Bu durumda ya ticari bankalardan kredi almamız gerekiyor veya devletimiz tarafından verilen kredi ve hibelerden faydalanmamız gerekiyor. İkincisi her açıdan daha makul ve mantıklı gelmektedir vatandaşlarımıza. Ancak bu destek, hibe ve kredilerden herkes faydalanamamaktadır. Bunun bir çok nedeni bulunmaktadır. Kimisinin bu destek ve kredilerden haberi bulunmamakta  kimisi ise prosedürlerden korkarak bu desteklere başvurmamaktadır. Ancak her işin bir kolayı bulunmaktadır.

Sermayemiz Yok diye artık üzülmek yok; Yeter ki bir projeniz, fikriniz, planınız , buluşunuz olsun. Bu tip durumda olan binlerce kişi bulunmaktadır.

Devletimizin destekleri olması iyide piyasada sanki bir kafa karışıklığı var gibi, bir çok kişi hibe nedir, faizsiz geri ödemeli kredi nedir, destek nedir, teşvik nedir gibi konuları karıştırıyor gibi geliyor bize! işte bu yazımızda biz de bu konuyu açıklamaya dilimizin döndüğünce çalışmaktayız.

Kredi Nedir? Hibe Nedir?;  Hibe devlet tarafından verilen paranın tekrar istenmemesidir kısaca. Yani size ödenen parayı tekrar iade etmeyeceğiniz anlamına gelmektedir. Tabi ki bu hibe ya yeni bir iş kurmak veya var olan bir işletmeyi geliştirmek yada büyütmek amaçları için verilmektedir. Hibenin bir çok çeşidi ve programı bulunmaktadır. Hibe programı düzenleyen her bir ve kurumun ayrı prosedürü ve şartları bulunmaktadır.

Kredi ise; Size sağlanan kredinin belirli bir süre sonunda yeniden ödeneceği anlamına gelmektedir. Devletimiz tarafından sağlanan krediler genellikle faizsiz veya çok düşük faizli olmaktadır. Piyasa bankalarının oranları dikkate alındığında oldukça avantajlı olmaktadır. Bu kredilerin geri ödenmesi sırasında çok çeşitli vadeler ve yöntemler uygulanmaktadır. Bazıları 5 yıl geri ödemesiz ondan sonra taksitleri başlatırken bazıları da 2 yıl geri ödemesiz olabilmektedir. Ortak olan noktaları ise ya sıfır faizli olmaları veya çok düşük faizli olabilmeleridir. 0 faizli kredilerde sadece ve sadece size verilen miktarı oda belirli bir müddet sonra aldığınız kuruma ödemektesiniz. Hiçbir faiz ödemesi bulunmamaktadır. Bu çok avantajlı bir durumdur.

Devlet Kurumlarından kimler hibe ve kredi alabilir;

  • Küçük ve Orta Ölçekli Firmalar yani Kobiler,
  • Girişimciler (İşletmesi bulunmayanlar veya işletmesini büyütmek isteyenler)
  • STK’lar yani Sivil Toplum Kuruluşları,
  • Yerel Yönetim Birimleri yani belediyer
  • Zanaatkarlar,
  • Üreticiler, Çiftçiler, Hayvancılıkla uğraşanlar,
  • Sanayiciler,
  • Yeni buluş yapan mucitler
  • Ve daha bir çok kişiler devletimizin kurumlarının verdiği hibe ve kredilerden faydalanabilmektedir.

 

Burada dikkat etmemiz gereken şeylerden birisi de devletimizin kurumlarının herkese eşit mesafede olmaya çalıştığıdır. Bir fikriniz , projeniz, buluşunuz var ise sakın ben küçük bir firmayım veya küçük bir firma açacağım diye komplekse kapılmasın . Destek, hibe ve kredilerden faydalanabilmek için büyük olmanız gerekmemekte hatta KOSGEB gibi bazı kurumlar özellikle küçük işletmeleri desteklemek için kurulmuştur. Kosgeb destekleri hakkında ilgili yazılarımızı okumanızı tavsiye ederiz. Çok çeşitli destekleri bulunmaktadır.

Bugünkü yazımıza burada son veriyoruz. Görüşmek üzere hoşçakalın.

 

Tags: , , , , , , , , ,

Bu Kategorideki Diğer Konular - Banka

Garanti Bankası Sonbahar Kredisi Online Başvuru İmkanı

Garanti Sonbahar Kredisi, Garanti Anında Kredi, Uygun ve Hızlı İhtiyaç Kredisi, Hesaplı Kredi Başvurusu – Arkadaşlar bankaların kredi kampanyalarına kaldığımız yerden devam ediyoruz. Güncel ve kaliteli tüm kredi haberlerini detaylandırmaya ve inceleyerek sunuyoruz. Maksadımız en hesaplı krediyi rahatça bulabilmeniz. Malum sonbaharı iliklerimize kadar hissediyoruz. Yalnız bununla beraber, kış aylarına hazırlıklarında yapılması gerekiyor. Çiftçinin, esnafın, memurun,

5.000 TL Sonbahar Krediniz İş Bankasında Üstelik SMS ile Başvuru İmkanı

Türkiye İş Bankası Sonbahar İhtiyaç Kredisi Kampanyası, Düşük Faizli Sonbahar kredisi, T.C İle Başvuru,  Hesaplı ve Uygun Kredi – Yaz aylarını bayramlar ile ve tatiller ile geçirdik. Bir çok kimse için yaz çok iyiydi. Ama bir o kadarda masraflıydı. Masraflar bitti derken şimdide sonbahar geldi ve kışa hazırlıkların yapılması gerekiyor. Esnafı da, işçisi de, memuru

Halkbank’tan Müşterilerine Düşük Faiz İle Anında Hızlı İhtiyaç Kredisi

Halkbank Hızlı Kredi, Türkiye Halk Bankası anında kolay ihtiyaç kredisi, hesaplı ve uygun acil kredi – Değerli dostlarımız, aylardır bankaların en hesaplı ve en özel kredi kampanyalarını sizlerin beğenisine sunuyoruz. Vatandaşa kredi lazım. Ama bunu en hesaplı olacak şekilde halletmek istiyorlar. Tabi kredi çekerken de genel anlamda bazı özel günleri daha çok tercih ediyoruz. Örneğin

Düşük faizli ve Uzun Vadeli Eğitim Krediniz Fibabanka’da

Fibabanka eğitim kredisi, fibabanka okul kredisi, hesaplı ve uygun kredi – Güzel bir bayram tatilinin ardından işimize gücümüze bakmaya başladık. Lakin bu sıralar okullar ve üniversiteler açılacak. Haliyle de çocuğuna güzel bir gelecek sunmak isteyen ebeveynleri de bir telaş sarmış durumda. Zira okul ücretleri oldukça pahalı. Bankalarda ise bayram kredilerinin yerini yavaş yavaş eğitim kredileri

Halkbank’tan Emekli Amca ve Teyzelerimize Düşük Faizli Mini Kredi

Halkbank Emekli Mini Kredi, Halkbank Emeklilere Özel Hesaplı Kredi, Türkiye Halk Bankası Uygun Emekli Kredisi – Saygıdeğer Emekli Büyüklerimiz; Amcalarımız, Teyzelerimiz, Abilerimiz ve Ablalarımız. Bu yazı sizlere özel. Sizler için yeri geldiğinde bankaların kredi kampanyalarını paylaşıyoruz zaten. Lakin çoğu zaman emekliler gerçekten de araştırma yapmadığından yüksek faizli kredi çekmek durumunda kalıyorlar. Çoğuda %1,50’nin üstünde faizlere

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Oguzhan