Go to ...
Devlet Tarafından verilen Hibe Nedir? Kredi Nedir?


Fikrim var, projem var, tecrübem var ama bu projemi gerçekleştirecek sermayem yok, zengin bir aileden de gelmiyorum, bankalardan kredi alamıyorum veya almak istemiyorum. Bu tür bir riske girmek istemiyorum çünkü işin başarılı olup olmayacağı da kesin değil . İki arada bir derede kaldığınızı görür gibi oluyorum. Yukarı tükürsen bıyık aşağı tükürsen sakal. Birşeyler yapmak istiyor veya mevcut işinizi büyütmek geliştirmek istiyor fakat çok fazla da riske girmek istemiyorsunuz. Bu tür durumla muhakkak hayatınız boyunca karşılaşmışsınızdır.

İşte bu tür durumlarda Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından kurulan ve girişimcilerimizi desteklemek ve finanse etmekle görevli kurumlar bu risklerin bir kısmını sizin adınıza üstlenmektedir. Yani çaresiz değilsiniz. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bir çok kurumu yeni iş fikri olan veya işini büyütmek isteyen girişimcileri teşvik amacıyla çok sayıda hibe ve kredi programı düzenlemektedir. Bunlardan haberiniz var mı ? Türkiye’de hibe ve faizsiz kredi veren kurumlar hakkında bilgi verdiğimiz yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Hayat şartlarında bir başka işverenin yanında çalıştığımızda aldığımız maaş veya ücret ancak geçimimizi sağlayabildiği için bir sermaye birikimini gerçekleştirmek oldukça zor olmaktadır. Bu durumda ya ticari bankalardan kredi almamız gerekiyor veya devletimiz tarafından verilen kredi ve hibelerden faydalanmamız gerekiyor. İkincisi her açıdan daha makul ve mantıklı gelmektedir vatandaşlarımıza. Ancak bu destek, hibe ve kredilerden herkes faydalanamamaktadır. Bunun bir çok nedeni bulunmaktadır. Kimisinin bu destek ve kredilerden haberi bulunmamakta  kimisi ise prosedürlerden korkarak bu desteklere başvurmamaktadır. Ancak her işin bir kolayı bulunmaktadır.

Sermayemiz Yok diye artık üzülmek yok; Yeter ki bir projeniz, fikriniz, planınız , buluşunuz olsun. Bu tip durumda olan binlerce kişi bulunmaktadır.

Devletimizin destekleri olması iyide piyasada sanki bir kafa karışıklığı var gibi, bir çok kişi hibe nedir, faizsiz geri ödemeli kredi nedir, destek nedir, teşvik nedir gibi konuları karıştırıyor gibi geliyor bize! işte bu yazımızda biz de bu konuyu açıklamaya dilimizin döndüğünce çalışmaktayız.

Kredi Nedir? Hibe Nedir?;  Hibe devlet tarafından verilen paranın tekrar istenmemesidir kısaca. Yani size ödenen parayı tekrar iade etmeyeceğiniz anlamına gelmektedir. Tabi ki bu hibe ya yeni bir iş kurmak veya var olan bir işletmeyi geliştirmek yada büyütmek amaçları için verilmektedir. Hibenin bir çok çeşidi ve programı bulunmaktadır. Hibe programı düzenleyen her bir bakanlık ve kurumun ayrı prosedürü ve şartları bulunmaktadır.

Kredi ise; Size sağlanan kredinin belirli bir süre sonunda yeniden ödeneceği anlamına gelmektedir. Devletimiz tarafından sağlanan krediler genellikle faizsiz veya çok düşük faizli olmaktadır. Piyasa bankalarının oranları dikkate alındığında oldukça avantajlı olmaktadır. Bu kredilerin geri ödenmesi sırasında çok çeşitli vadeler ve yöntemler uygulanmaktadır. Bazıları 5 yıl geri ödemesiz ondan sonra taksitleri başlatırken bazıları da 2 yıl geri ödemesiz olabilmektedir. Ortak olan noktaları ise ya sıfır faizli olmaları veya çok düşük faizli olabilmeleridir. 0 faizli kredilerde sadece ve sadece size verilen miktarı oda belirli bir müddet sonra aldığınız kuruma ödemektesiniz. Hiçbir faiz ödemesi bulunmamaktadır. Bu çok avantajlı bir durumdur.

Devlet Kurumlarından kimler hibe ve kredi alabilir;

  • Küçük ve Orta Ölçekli Firmalar yani Kobiler,
  • Girişimciler (İşletmesi bulunmayanlar veya işletmesini büyütmek isteyenler)
  • STK’lar yani Sivil Toplum Kuruluşları,
  • Yerel Yönetim Birimleri yani belediyer
  • Zanaatkarlar,
  • Üreticiler, Çiftçiler, Hayvancılıkla uğraşanlar,
  • Sanayiciler,
  • Yeni buluş yapan mucitler
  • Ve daha bir çok kişiler devletimizin kurumlarının verdiği hibe ve kredilerden faydalanabilmektedir.

 

Burada dikkat etmemiz gereken şeylerden birisi de devletimizin kurumlarının herkese eşit mesafede olmaya çalıştığıdır. Bir fikriniz , projeniz, buluşunuz var ise sakın ben küçük bir firmayım veya küçük bir firma açacağım diye komplekse kapılmasın . Destek, hibe ve kredilerden faydalanabilmek için büyük olmanız gerekmemekte hatta KOSGEB gibi bazı kurumlar özellikle küçük işletmeleri desteklemek için kurulmuştur. Kosgeb destekleri hakkında ilgili yazılarımızı okumanızı tavsiye ederiz. Çok çeşitli destekleri bulunmaktadır.

Bugünkü yazımıza burada son veriyoruz. Görüşmek üzere hoşçakalın.

 

Etiketler:, , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Oguzhan