Go to ...
BÜYÜKBAŞ HAYVANCILIK YAPACAKLAR İÇİN HİBE, KREDİ, DESTEK VE TEŞVİK VEREN KURUMLAR HANGİLERİDİR?


Hayvancılık ülkemizin kanayan yarası haline gelmiştir. Çünkü Türkiye ortalama 500 bin adet büyükbaş hayvan ithal eder hale  gelmiştir. Bu ithalatın tutarı ise milyarlarca doları bulmaktadır. Ovası dağı, gölü, akarsuyu olan ülkemizde hayvancılık gerekli üretimi yapamamaktadır. Hükümetimiz bu kötü gidişe dur demek için Milli Tarım Projesini geliştirmiştir. Bu Projenin en önemli iki temelinden birini ise yerli hayvan üretim desteği projesi oluşturmaktadır. Bu konularda bilgi daha ayrıntılı bilgi almak için ilgili linkleri tıklamanız yeterlidir.

Hükümetimiz ayrıca genç çiftçiler içinde yeni destek paketi açıklamıştır. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi almak için ilgili linki okumanızı tavsiye ederiz. Biz bugün genel olarak büyükbaş hayvancılık için kredi, hibe ve destek veren kurumlar hakkında bilgi sunmaya çalışacağız.

Büyükbaş hayvancılık için kredi, hibe, destek ve teşvik veren kurumlar şunlardır;

  1. Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) destekleri,
  2. Avrupa Birliği Fonları ile desteklenen IPARD II destekleri,
  3. T.C. Ziraat Bankası Kredi ve destekleri,
  4. Kalkınma Ajansı Kredileri,
  5. Tarım Bakanlığı Destekleri, (ayrıntılı bilgiye linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.)
  6. Bankaların Sağladığı hayvancılık Kredileri ( Ziraat Bankası Büyükbaş Süt Hayvancılığı Kredisi, Denizbank Büyükbaş Hayvancılık Kredileri)

Bu kurumların her birinin ayrı ayrı büyükbaş hayvancılık yapan/yapacaklara yönelik programları bulunmaktadır. Hepsinin hibe, destek, teşvik ve kredi oranları ve ödeme şekilleri birbirlerinden farklılık göstermektedir. Bu konular hakkında gelecek günlerde eğer ilgi olursa ayrıntılı bilgi vermeye devam edeceğiz.

Hayvancılık deyip geçmeyin değerli arkadaşlarım çünkü hayvan demek et ve süt demektir. Et ve Sütten yapılan ürünlerde hayatımızın vazgeçilmezi durumundadırlar. Tarımda kendi kendine yeten 6-7 ülkeden biri iken bugün büyük oranda ithalat yapan bir ülke haline gelmiş bulunuyoruz. Şükürler olsun ki Gıda , Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız bu durumun farkına vardı ve çiftçilerimize yönelik çok çeşitli kredi, hibe, destek ve teşvik programlarını devreye soktu. Bu konular hakkında daha detaylı bilgi almak için sitemizi takip edebilirsiniz. Her geçen gün ayrıntılı yeni yazılarımızla sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Hayvan olmadan ne et nede süt olabilir. Ayrıca ülkemiz Müslüman bir ülke olduğu için sadece kurban bayramında bile yüz binlerce  hayvanı kurban olarak kesmektedir. Ülkemiz üç tarafı denizlerle kaplı, meraları, dağları, gölleri ile Tanrı vergisi 7 mevsimi bir arada yaşaması ile hayvancılık için çok elverişli bir doğal hazineye sahiptir. Un var , şeker var, irmik de var. Bize düşen sadece tatlıyı ortaya çıkarmakta. Yıllık 500 bin adet büyük baş hayvan ithalatı çok büyük bir rakamdır. Umarız önümüzdeki yıllarda bu ithalatımız tersine döner de ihracat yapan bir ülke haline geliriz hayvancılık sektöründe de .  Gıda güvenliğimiz açısından bu çok önemli iki kalemden birisini oluşturmaktadır.

Büyükbaş hayvancılık yapanlar için kredi, hibe, teşvik ve destek veren kurumları genel olarak tanıttığımız yazımız burada sona eriyor. Hoşçakalın.

Etiketler:, , , , , ,

One Response “BÜYÜKBAŞ HAYVANCILIK YAPACAKLAR İÇİN HİBE, KREDİ, DESTEK VE TEŞVİK VEREN KURUMLAR HANGİLERİDİR?”

  1. 1 Aralık 2017, 13:35

    Selam aleykum ben hayvancilika ugrasiyorum isimi buyutmek istiyorum bu konuda yardima iytiyacim var bana yardim edecek bir kuruma iytiyacim var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Oguzhan