Go to ...
BİREYSEL EMEKLİLİK PRİMİNE %25 DEVLET DESTEĞİ NEDİR NE DEĞİLDİR?


Değerli arkadaşlarım sisteminin ’deki durumu bellidir. Milletimiz devlet sistemine yani SGK’ya esas olarak güvenmektedir. Ancak özel sistemi de günden güne gelişmekte ve büyümektedir. Devlet sistemine yatırım yapmamız normal ama olunca bir gelirimiz daha olsun daha rahat edelim diyenlerin oranı da gittikçe artmaktadır.

Aldığımız emekli maaşları genellikle ihtiyaçlarımızı karşılayamamaktadır. Bu açıdan ikinci bir sigorta yapmak imkanı olanlar için hiç de lüks değildir artık. Kaldı ki devletimiz Bireysel Emeklilik Sistemi’ne kayıt olan vatandaşlarımızın yatırdıkları her miktarın % 25 ‘i oranında artık devlet katkısı vermektedir. Biz bugün bireysel emeklilik sistemindeki %25 devlet katkısının (desteğinin) üzerinde duracağız.

Devletimiz sigorta sisteminin güçlendirilmesini, bu sisteme aktarılan fonların artmasını böylecede birikmiş tasarruf sistemimizin güçlendirilmesini hedeflemektedir. Bunda bir sorun yok. Ancak vatandaşlarımız genellikle özel sigorta sistemine yeterli ilgiyi göstermemektedir.  Buda tasarrufların istenilen miktarlara ulaşmasına engel olmaktadır. Ülkemiz özel sigortacılık bakımından gelişmiş ülkelerin çok gerisindedir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi özel sigortalara nedenini bir türlü anlamakta güçlük çektiğim bir güvensizlik içerisindedirler.

Devletimiz bu durumu göz önünde tutarak bireysel emeklilik sistemini geliştirmek ve güçlendirmek için %25 oranında devlet katkısı uygulaması yürütmektedir. Yani bireysel emeklilik sistemi kapsamında özel sigorta için yatırdığınız her 100 lira için devlet 25 lira sizin adınıza yatırmaktadır.

Bireysel Emeklilik Sisteminde Devlet katkısı ne demektir; Bireysel emeklilik sistemi dahilinde yatırdığınız sigorta primlerine karşılık olarak %25 oranında yıllık belirli limitler dahilinde bireysel emeklilik hesabınıza  devletimiz tarafından yatırılan miktardır.

Bu katkı yaygın bir olup, T.C. vatandaşı olan ve bireysel Emeklilik sistemine katkı payı ödeyen herkes tarafından alınabilmektedir.

%25 Devlet desteğinden faydalanmam için ne yapmam gerekir; Bu devlet desteğinden faydalanmak belki de bütün devlet destekleri içerisinde en kolay olanıdır. Bireysel emeklilik için bir katkı payı ödeyen herkes bu devlet desteğinden faydalanabilmektedir.

Özel emeklilik (sigorta şirketleri) yatırdığınız emeklilik primlerini sizin adınıza Emeklilik Gözetim Merkezi’ne haber verirler ve hesaplanan devlet katkısı bireysel emeklilik hesabınıza bu sayede ödenir. Özel emekliliği teşvik etmek için yapılan bu düzenleme ikinci bir sigorta yaptırmak isteyen vatandaşlarımız için oldukça avantajlı bir durumu ifade etmektedir. Zira hiçbir şey yapmadan yatırdığı paranın %25’i oranında devlet desteği almaktadır. Dediğimiz gibi beklide devlet destekleri içerisinde en kolay ulaşılabileni budur. (daha kolayını bilen varsa lütfen yazsın (; )

Özel emeklilik sistemi bir ülkenin tasarruf oranlarının ne olduğu hakkında fikir veren kurumlardandır. Gelişmiş ülkelerde özel emeklilik tasarruf oranları devasa miktarlara ulaşabilmektedir. Bizim ülkemizde ise henüz bu rakamların çok altındadır. Devletimiz bu konuda bu tür teşvik ve destekler vererek bu konuyu desteklemektedir. Umarım daha iyi düzeylere kısa zamanda ulaşabiliriz.

Öte yandan bireysel emeklilik sistemine zorunlu kayıt yaptırma tartışmaları da vardır. İnsanların isteği dışında zorla sigorta yaptırmaları pek de akla yatkın gelmemektedir bizce. Bakalım ne olacak !

Bireysel Emeklilik Sistemine %25 devlet katkısını ele aldığımız yazımıza burada son veriyoruz. Saygılarımızla.

PAYLAŞIM

Tags: , , , , ,

Bu Kategorideki Diğer Konular - Banka

Garanti Bankası Sonbahar Kredisi Online Başvuru İmkanı

Garanti Sonbahar Kredisi, Garanti Anında Kredi, Uygun ve Hızlı İhtiyaç Kredisi, Hesaplı Kredi Başvurusu – Arkadaşlar bankaların kredi kampanyalarına kaldığımız yerden devam ediyoruz. Güncel ve kaliteli tüm kredi haberlerini detaylandırmaya ve inceleyerek sunuyoruz. Maksadımız en hesaplı krediyi rahatça bulabilmeniz. Malum sonbaharı iliklerimize kadar hissediyoruz. Yalnız bununla beraber, kış aylarına hazırlıklarında yapılması gerekiyor. Çiftçinin, esnafın, memurun,

5.000 TL Sonbahar Krediniz İş Bankasında Üstelik SMS ile Başvuru İmkanı

Türkiye İş Bankası Sonbahar İhtiyaç Kredisi Kampanyası, Düşük Faizli Sonbahar kredisi, T.C İle Başvuru,  Hesaplı ve Uygun Kredi – Yaz aylarını bayramlar ile ve tatiller ile geçirdik. Bir çok kimse için yaz çok iyiydi. Ama bir o kadarda masraflıydı. Masraflar bitti derken şimdide sonbahar geldi ve kışa hazırlıkların yapılması gerekiyor. Esnafı da, işçisi de, memuru

Halkbank’tan Müşterilerine Düşük Faiz İle Anında Hızlı İhtiyaç Kredisi

Halkbank Hızlı Kredi, Türkiye Halk Bankası anında kolay ihtiyaç kredisi, hesaplı ve uygun acil kredi – Değerli dostlarımız, aylardır bankaların en hesaplı ve en özel kredi kampanyalarını sizlerin beğenisine sunuyoruz. Vatandaşa kredi lazım. Ama bunu en hesaplı olacak şekilde halletmek istiyorlar. Tabi kredi çekerken de genel anlamda bazı özel günleri daha çok tercih ediyoruz. Örneğin

Düşük faizli ve Uzun Vadeli Eğitim Krediniz Fibabanka’da

Fibabanka eğitim kredisi, fibabanka okul kredisi, hesaplı ve uygun kredi – Güzel bir bayram tatilinin ardından işimize gücümüze bakmaya başladık. Lakin bu sıralar okullar ve üniversiteler açılacak. Haliyle de çocuğuna güzel bir gelecek sunmak isteyen ebeveynleri de bir telaş sarmış durumda. Zira okul ücretleri oldukça pahalı. Bankalarda ise bayram kredilerinin yerini yavaş yavaş eğitim kredileri

Halkbank’tan Emekli Amca ve Teyzelerimize Düşük Faizli Mini Kredi

Halkbank Emekli Mini Kredi, Halkbank Emeklilere Özel Hesaplı Kredi, Türkiye Halk Bankası Uygun Emekli Kredisi – Saygıdeğer Emekli Büyüklerimiz; Amcalarımız, Teyzelerimiz, Abilerimiz ve Ablalarımız. Bu yazı sizlere özel. Sizler için yeri geldiğinde bankaların kredi kampanyalarını paylaşıyoruz zaten. Lakin çoğu zaman emekliler gerçekten de araştırma yapmadığından yüksek faizli kredi çekmek durumunda kalıyorlar. Çoğuda %1,50’nin üstünde faizlere

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Oguzhan

PAYLAŞIM