BİREYSEL EMEKLİLİK PRİMİNE %25 DEVLET DESTEĞİ NEDİR NE DEĞİLDİR?

Değerli arkadaşlarım bireysel emeklilik sisteminin Türkiye’deki durumu bellidir. Milletimiz devlet sigorta sistemine yani SGK’ya esas olarak güvenmektedir. Ancak özel sigorta sistemi de günden güne gelişmekte ve büyümektedir. Devlet sigorta sistemine yatırım yapmamız normal ama emekli olunca bir gelirimiz daha olsun daha rahat edelim diyenlerin oranı da gittikçe artmaktadır.

Aldığımız emekli maaşları genellikle ihtiyaçlarımızı karşılayamamaktadır. Bu açıdan ikinci bir sigorta yapmak imkanı olanlar için hiç de lüks değildir artık. Kaldı ki devletimiz Bireysel Emeklilik Sistemi’ne kayıt olan vatandaşlarımızın yatırdıkları her miktarın % 25 ‘i oranında artık devlet katkısı vermektedir. Biz bugün bireysel emeklilik sistemindeki %25 devlet katkısının (desteğinin) üzerinde duracağız.

Devletimiz sigorta sisteminin güçlendirilmesini, bu sisteme aktarılan fonların artmasını böylecede birikmiş tasarruf sistemimizin güçlendirilmesini hedeflemektedir. Bunda bir sorun yok. Ancak vatandaşlarımız genellikle özel sigorta sistemine yeterli ilgiyi göstermemektedir.  Buda tasarrufların istenilen miktarlara ulaşmasına engel olmaktadır. Ülkemiz özel sigortacılık bakımından gelişmiş ülkelerin çok gerisindedir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi özel sigortalara nedenini bir türlü anlamakta güçlük çektiğim bir güvensizlik içerisindedirler.

Devletimiz bu durumu göz önünde tutarak bireysel emeklilik sistemini geliştirmek ve güçlendirmek için %25 oranında devlet katkısı uygulaması yürütmektedir. Yani bireysel emeklilik sistemi kapsamında özel sigorta için yatırdığınız her 100 lira için devlet 25 lira sizin adınıza yatırmaktadır.

Bireysel Emeklilik Sisteminde Devlet katkısı ne demektir; Bireysel emeklilik sistemi dahilinde yatırdığınız sigorta primlerine karşılık olarak %25 oranında yıllık belirli limitler dahilinde bireysel emeklilik hesabınıza  devletimiz tarafından yatırılan miktardır.

Bu katkı yaygın bir destek olup, T.C. vatandaşı olan ve bireysel Emeklilik sistemine katkı payı ödeyen herkes tarafından alınabilmektedir.

%25 Devlet desteğinden faydalanmam için ne yapmam gerekir; Bu devlet desteğinden faydalanmak belki de bütün devlet destekleri içerisinde en kolay olanıdır. Bireysel emeklilik için bir katkı payı ödeyen herkes bu devlet desteğinden faydalanabilmektedir.

Özel emeklilik (sigorta şirketleri) yatırdığınız emeklilik primlerini sizin adınıza Emeklilik Gözetim Merkezi’ne haber verirler ve hesaplanan devlet katkısı bireysel emeklilik hesabınıza bu sayede ödenir. Özel emekliliği teşvik etmek için yapılan bu düzenleme ikinci bir sigorta yaptırmak isteyen vatandaşlarımız için oldukça avantajlı bir durumu ifade etmektedir. Zira hiçbir şey yapmadan yatırdığı paranın %25’i oranında devlet desteği almaktadır. Dediğimiz gibi beklide devlet destekleri içerisinde en kolay ulaşılabileni budur. (daha kolayını bilen varsa lütfen yazsın (; )

Özel emeklilik sistemi bir ülkenin tasarruf oranlarının ne olduğu hakkında fikir veren kurumlardandır. Gelişmiş ülkelerde özel emeklilik tasarruf oranları devasa miktarlara ulaşabilmektedir. Bizim ülkemizde ise henüz bu rakamların çok altındadır. Devletimiz bu konuda bu tür teşvik ve destekler vererek bu konuyu desteklemektedir. Umarım daha iyi düzeylere kısa zamanda ulaşabiliriz.

Öte yandan bireysel emeklilik sistemine zorunlu kayıt yaptırma tartışmaları da vardır. İnsanların isteği dışında zorla sigorta yaptırmaları pek de akla yatkın gelmemektedir bizce. Bakalım ne olacak !

Bireysel Emeklilik Sistemine %25 devlet katkısını ele aldığımız yazımıza burada son veriyoruz. Saygılarımızla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.