Go to ...
Bankasya Ödemeleri Verilmeye Başlandı Detaylar için Tıkla


Asya Katılım ödemeleri başladı- Değerli okurlarımız, bildiğiniz üzere Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun 22.07.2016 tarihli Kararı gereğince; 5411 sayılı Bankacılık Kanununun 107’inci maddesinin son Fıkrası çerçevesinde, Asya Katılım Bankasının faaliyet izninin kaldırılmasına karar verilmişti. Bu süreçte hiçbir bankacılık faaliyeti gerçekleştirilememekteydi. Dolayısıyla, Bankadan kaynak çıkışına neden olacak hiçbir ödemenin yapılması mümkün değildi.

ASYA KATILIM ÖDEMELERİ GENEL AÇIKLAMA

Lakin yapılan düzenlemeler ile alacaklıların ödenmesine başlandı. Tabi gözü kulağı bu bunda olanlar için de hemen bu haberi sizler için sunmaya çalıştık. Bu haber henüz yeni bir bilgi ve dumanı üstünde. Peki alacaklar nasıl ve nereden temin edilecek? Yapılması gereken işlemler neler? Kısacası bende paramı istiyorum diyorsanız haberin devamı yazımızda. Lafı daha fazla uzatmadan, sizleri de daha fazla sabırsızlandırmadan bu özel haberin detayları ile sizleri başbaşa bırakalım.

ASYA KATILIM ÖDEMELERİ NASIL VE NEREDEN ALINACAK?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun 22.07.2016 tarih ve 6947 sayılı Kararı ile; 5411 sayılı Bankacılık Kanununun 107’nci maddesinin son fıkrası uyarınca faaliyet izni kaldırılan ve buna istinaden Kurumumuz tarafından hakkında anılan Kanunun 106’ncı maddesi kapsamında işlemler tesis edilmeye başlanmış olan Asya Katılım Bankası A.Ş. nezdindeki sigortalı katılım fonları,  Bankası A.Ş. aracılığıyla 05.12.2016 Pazartesi gününden itibaren hak sahiplerine ödenmeye başlanacaktır.

ÖNEMLİ HUSUSLAR

Her bir mudinin Asya Katılım Bankası A.Ş. nezdindeki tüm sigortalı katılım fonları toplamının 100.000,-TL’ye kadar olan kısmı ödenecektir. Ödenecek katılım fonu tutarlarının belirlenmesinde 22.07.2016 tarihi itibarıyla Asya Katılım Bankası A.Ş.’deki hesaba ilişkin veriler esas alınacaktır. Ödemeler Türk Lirası cinsinden yapılacak, Asya Katılım Bankası A.Ş.’deki hesabı döviz ve kıymetli maden cinsinden olan mudilere talep etseler dahi yabancı birimi veya kıymetli maden cinsinden ödeme yapılmayacaktır.

Bank Asya nezdindeki hesabı özel cari olanlar için, 22.07.2016 tarihi itibarıyla özel cari hesapta bulunan tutarın ödemesi yapılacak, bu tutar haricinde herhangi bir kar payı ödemesi yapılmayacaktır. Hesabı katılma hesabı olanlar için ise, ödenecek toplam tutar her halükarda 100.000,-TL’yi aşmamak kaydıyla, katılım fonu toplamları en yüksek üç bankaca uygulanan kar payı oranları ortalamasını geçmemek üzere 22.07.2016 tarihi itibarıyla işlemiş net getirileri de ödenecektir.

Üzerinde herhangi bir nedenle bloke tesis edilmiş tutarlar, başvuru anında mudilere ödenmeyecek, blokenin türüne göre mudilere gerekli bilgilendirme ve yönlendirmeler yapılacaktır. Aşağıda talep edilen belgeleri sunmayan veya söz konusu belgeleri imzalamaktan imtina eden veya şartlı olarak imzalamak isteyen mudilere ödeme yapılmayacaktır. Ödeme için başvuru esnasında;

Başvuru Dilekçesinin mudi veya varsa yetkili temsilcisi tarafından imzalanması, Mudiye veya varsa yetkili temsilcisine ait Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını içeren nüfus cüzdanı, sürücü belgesi veya pasaportun ibraz edilmesi (İbraz edilen kimlik belgesinde ad ve/veya soyadı değişiklikleri olmuş ise söz konusu değişikliği tevsik edici belgelerin de ibrazı edilmesi), Velayet, vesayet, veraset ve vekâlet kapsamında yapılacak ödemelerde yetkiyi tevsik edici belgelerin aslı veya noter tasdikli suretinin ibraz edilmesi, İbraname ve Taahhütnamenin mudi veya varsa yetkili temsilcisi tarafından doldurularak imzalanması gerekmektedir.

Konuya ilişkin detaylı bilgiler, Bankası A.Ş.’nin 0850 582 6 582 numaralı ve Asya Katılım Bankası A.Ş.’nin 0850 222 4 888 ve 444 4 888 numaralı çağrı merkezlerinden 05.12.2016 Pazartesi gününden itibaren edinilebilecektir. Bankası A.Ş. şubelerine ilişkin bilgilere www.vakifkatilim.com.tr adresinden ulaşılabilir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

KİRALIK KASALAR GERİ İADE EDİLMEYE BAŞLANDI

Asya Katılım Bankankası nezdindeki kiralık kasalar müşterilere teslim edilmeye başlandı. Kiralık kasa sahibi müşteriler , teslim takvimine göre kasasının açılacağı tarihten önce çağrı merkezi tarafından bilgilendirilerek , kasalarının açılacağı lokasyona davet edilmektedir. Kasa açılış tarihinde bildirilen lokasyonda bulunmayan müşterilerilere ait kasalar daha sonraki bir tarihte noter huzurunda açılacaktır. Kiralık kasa sahibi müşteriler 0850 222 4 888 (Alo Asya) hattı ile irtibata geçerek detaylı bilgi alabilir.

Oldukça fazla merak edilen ve sorgulanan bir konuya yazımızda yer vermeye çalıştık. Sizlerin de alacağı varsa artık nasıl alabileceğinizi biliyorsunuz. Yeni bir yazıda buluşmak dileğiyle.

Etiketler:, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Benjamin