Go to ...
Bankalar Dışında Nereden Para Bulabilirim; Hangi Kurumlar Destek Verir?


Serbest Piyasa sistemi içerisinde ekonomik olarak ayakta kalmak çok zor bir şeydir. Hele bilimsel olarak bir şeyler geliştiren, yenilik üreten, yeni bir fikri olan insanların bu düşüncelerini ekonomik hale yani ticari hale getirmeleri oldukça zor bir şeydir. İnsanların bazıları doğuştan şanslı olabilirler.Maddi açıdan çok zengin bir ailenin evladı olarak dünyaya gelmek bunlardan birisi olabilir. İkinci seçenek şansın yaver gitmesi ve çok yüksek miktarlarda bir paraya şans yolu ile ulaşmak olabilir .Milli piyangodan para çıkması gibi.

Ancak bu dediklerimiz binde bir olan şeylerdir. Milyonlarca insanın birbiriyle delicesine yarıştığı bir ekonomik sistemdir Serbest Piyasa Ekonomisi, bu sayede de sürekli olarak gider ve kendisini geliştirir. Ancak bu şartlar aynı zamanda acımasız ve yıpratıcıdır. Bu yarışmadan başarıyla çıkmak ya doğuştan gelecek bir takım genetik yetenekleri gerektirir veya çok çalışmayı, devamlı çalışmayı gerektirir. Ancak bazen ne kadar çok çalışırsanız çalışın , ne kadar iyi eğitim alırsanız alın maddi ve manevi anlamda başarılı olmak her zaman garanti değildir. Bunun en büyük nedenlerinden birisi ise sermaye yetersizliğidir. Geri kalmış ve gelişmekte olan ülkelerdeki en büyük sorun ise sermayenin kıt ve yetersiz olmasıdır. Bireysel açıdan durum ne ise ülkeler açısından da durum bundan ibarettir.

Serbest Piyasa Ekonomisi içerisinde yenilik ve yeni işletme kurmak çok önemli bir yer tutmaktadır. Ekonomik sistemin ayakta kalması ve gelişmesi kendini yenilemesi buna bağlıdır. Ancak yukarıda söylediğim nedenlerden dolayı bir çok yetenekli, tecrübeli, iyi eğitimli, insan planlarını, projelerini, fikirlerini sermaye yetersizliği nedeniyle hayata geçirememektedir. İşte gelişmiş ülkeler bilgisi, tecrübesi, fikri, buluşu, yeni bir organizasyon fikri olan insanları maddi açıdan desteklemenin ne kadar önemli olduğunu bizden belkide yüzlerce yıl öncesinde fark etmişlerdir. Almanya, Fransa, İngiltere, İsveç, Norveç, İtalya , Amerika Birleşik Devletleri, Japonya gibi ülkeler özellikle bilim adamlarını/insanlarını her açıdan desteklemişlerdir.

Gelişmelerinin altında yatan pozitif nedenlerinden birisi bu yani bilim insanlarını maddi ve manevi destekleyerek bilim ve teknolojide üst sıralara çıkmışlardır. Ancak sosyo/ekonomik gelişmelerinin bir nedeni daha bulunmaktadır. Buda yeni girişimleri ve girişimcileri maddi ve manevi olarak desteklemektir. Ülkemiz bu durumun farkına son 20-30 yıl içerisinde varmış olup, bu konuda bir takım tedbirler alınmaya başlanmıştır.

Eğer, bilginiz, fikriniz, projeniz, işiniz, yeni bir buluşunuz, iş kurmaya veya işinizi geliştirmeye yönelik çaba içerisindeyseniz ve Ticari bankalardan da kredi almayı gözünüz kesmiyorsa artık bir seçeneğiniz daha var . Çok çeşitli olan devlet desteklerinden faydalanmaktır.

Türkiye’de maddi anlamda destek veren kurumlar hangileridir; Ekonomik ve bilimsel anlamda yeni girişimcileri destekleyen kurumlar devlet kurumları veya devlet destekli kurumlardır.Bunların her biri kendi ilgi ve sorumluluk alanlarında destek, hibe ve kredi verebilmektedir. Buna göre destek, sübvansiyon, hibe ve kredi veren kurumlardan başlıcaları şunlardır;

Bilim ve Teknoloji Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Tübitak, Tarım  Bakanlığı, Türk Eximbank, Kosgeb, Bölgesel Kalkınma Ajansları, İşkur, Bazı üniversiteler tarafından kurulan Teknokentler, Gümrük Bakanlığı, Dış ticaret müsteşarlığı ve bazı özel Vakıf ve derneklerdir.

Eğer planınız, projeniz, iş planınız, yeni bir fikriniz, buluşunuz var ise veya iyi bir girişimci olduğunuza inanıyorsanız artık yalnız değilsiniz. Bu kurumlar destek, hibe ve kredileri hakkında önümüzdeki dönemde yeni ve ayrıntılı yazılar yazmaya devam edeceğiz . Bugünlük bu kadar. Hoşçakalın.

 

 

 

Etiketler:, , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Oguzhan