Go to ...
Bankalar Dışında Nereden Para Bulabilirim; Hangi Kurumlar Destek Verir?


Serbest Piyasa sistemi içerisinde ekonomik olarak ayakta kalmak çok zor bir şeydir. Hele bilimsel olarak bir şeyler geliştiren, yenilik üreten, bir fikri olan insanların bu düşüncelerini ekonomik hale yani ticari hale getirmeleri oldukça zor bir şeydir. İnsanların bazıları doğuştan şanslı olabilirler.Maddi açıdan çok zengin bir ailenin evladı olarak dünyaya gelmek bunlardan birisi olabilir. İkinci seçenek şansın yaver gitmesi ve çok yüksek miktarlarda bir paraya şans yolu ile ulaşmak olabilir .Milli piyangodan para çıkması gibi.

Ancak bu dediklerimiz binde bir olan şeylerdir. Milyonlarca insanın birbiriyle delicesine yarıştığı bir ekonomik sistemdir Serbest Piyasa Ekonomisi, bu sayede de sürekli olarak ileri gider ve kendisini geliştirir. Ancak bu şartlar aynı zamanda acımasız ve yıpratıcıdır. Bu yarışmadan başarıyla çıkmak ya doğuştan gelecek bir takım genetik yetenekleri gerektirir veya çok çalışmayı, devamlı çalışmayı gerektirir. Ancak bazen ne kadar çok çalışırsanız çalışın , ne kadar iyi eğitim alırsanız alın maddi ve manevi anlamda başarılı olmak her zaman garanti değildir. Bunun en büyük nedenlerinden birisi ise sermaye yetersizliğidir. Geri kalmış ve gelişmekte olan ülkelerdeki en büyük sorun ise sermayenin kıt ve yetersiz olmasıdır. açıdan durum ne ise ülkeler açısından da durum bundan ibarettir.

Serbest Piyasa Ekonomisi içerisinde yenilik ve yeni işletme kurmak çok önemli bir yer tutmaktadır. Ekonomik sistemin ayakta kalması ve gelişmesi kendini yenilemesi buna bağlıdır. Ancak yukarıda söylediğim nedenlerden dolayı bir çok yetenekli, tecrübeli, iyi eğitimli, insan planlarını, projelerini, fikirlerini sermaye yetersizliği nedeniyle hayata geçirememektedir. İşte gelişmiş ülkeler bilgisi, tecrübesi, fikri, buluşu, yeni bir organizasyon fikri olan insanları maddi açıdan desteklemenin ne kadar önemli olduğunu bizden belkide yüzlerce yıl öncesinde fark etmişlerdir. Almanya, Fransa, İngiltere, İsveç, Norveç, İtalya , Amerika Birleşik Devletleri, Japonya gibi ülkeler özellikle bilim adamlarını/insanlarını her açıdan desteklemişlerdir.

Gelişmelerinin altında yatan pozitif nedenlerinden birisi bu yani bilim insanlarını maddi ve manevi destekleyerek bilim ve teknolojide üst sıralara çıkmışlardır. Ancak sosyo/ekonomik gelişmelerinin bir nedeni daha bulunmaktadır. Buda yeni girişimleri ve girişimcileri maddi ve manevi olarak desteklemektir. Ülkemiz bu durumun farkına son 20-30 yıl içerisinde varmış olup, bu konuda bir takım tedbirler alınmaya başlanmıştır.

Eğer, bilginiz, fikriniz, projeniz, işiniz, yeni bir buluşunuz, iş kurmaya veya işinizi geliştirmeye yönelik çaba içerisindeyseniz ve Ticari bankalardan da almayı gözünüz kesmiyorsa artık bir seçeneğiniz daha var . Çok çeşitli olan devlet desteklerinden faydalanmaktır.

Türkiye’de maddi anlamda destek kurumlar hangileridir; Ekonomik ve bilimsel anlamda yeni girişimcileri destekleyen kurumlar devlet kurumları veya kurumlardır.Bunların her biri kendi ilgi ve sorumluluk alanlarında destek, hibe ve kredi verebilmektedir. Buna göre destek, sübvansiyon, hibe ve kredi veren kurumlardan başlıcaları şunlardır;

Bilim ve Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Tübitak, Tarım  Bakanlığı, Türk Eximbank, , Bölgesel Kalkınma Ajansları, İşkur, Bazı üniversiteler tarafından kurulan Teknokentler, Gümrük Bakanlığı, Dış ticaret müsteşarlığı ve bazı özel Vakıf ve derneklerdir.

Eğer planınız, projeniz, iş planınız, yeni bir fikriniz, buluşunuz var ise veya iyi bir girişimci olduğunuza inanıyorsanız artık yalnız değilsiniz. Bu kurumlar destek, hibe ve hakkında önümüzdeki dönemde yeni ve ayrıntılı yazılar yazmaya devam edeceğiz . Bugünlük bu kadar. Hoşçakalın.

 

 

 

Tags: , , , , , , , ,

Bu Kategorideki Diğer Konular - Ekonomi

Esnaflar Nasıl Ayakta Kalmalıdır ? Esnafların Hayatta Kalma Rehberi

Esnaflar Nasıl Ayakta Kalabilir?, Hangi Yolları İzlemeleri Gerekir ? Neler yapılmalıdır? Esnaf nasıl ayakta durur? – Güzel ve kaliteli bir ekonomi yazısı ile tekrardan karşınızdayız. Esnaflarımızı düşünerek ela alıyoruz bu yazımızı. Daha doğrusu 6 ay önce karşılaştığım esnaf bir arkadaşıma verdiğim tüyoları sizler ile paylaşacağım. Bu tüyolar onda ne gibi değişiklikler sağladı? Sizlerde de faydalı

Müjde Başbakan Açıkladı Banka Faizleri Düşecek En Hesaplı Bankalar Burada

Müjde Başbakan Açıkladı Banka Faizleri Düşecek En Hesaplı Bankalar Burada – Çok önemli ve hassas bir yazı ile sizleri selamlamak istiyorum. Banka ve ekonomi adına çok önemli ve kaliteli haberler ile sizleri bilgilendirmeye çalışıyoruz. Bugün ki haberimiz ise ham ekonomimizi hemde bankaları ve hemde bizi çok yakında ilgilendiriyor. Artık kredi çekmeyen ve buna bulaşmayan kimse

100.000 TL İle Borsaya Girmek Mi Yoksa Ev Almak Mı Daha Karlı ve Avantajlıdır?

100.000 TL İle Borsaya Girmek Mi Yoksa Ev Almak Mı Daha Karlı ve Avantajlıdır? – Güzel bir ekonomi yazı ile siz değerli okurlarımın karşısındayım. Esasen bu konuyu okurumuz Sadettin Bey sayesinde kaleme aldım. Dilerseniz Sadettin Bey‘in bizlere yönelttiği soruyu sizler ile paylaşalım; Merhabalar, 30 yıldır bir finans kuruluşunda güvenlikçi olarak çalışıyorum. Geçenlerde ise babamdan kalma

Erken Kapatılan Kredilerde Sigorta Ücretini Geri İstemeyi Unutmayın

Erken Kapatılan Kredilerinde Hayat Sigortası Ücretinizi Geri İstemeyi Unutmayın – Bugün çok önemli bir yazı ile sizlere seslenmek istiyorum. Hatta bu yazım, sizler için çok büyük ve önemli bir hatırlatma olacak. Malumunuz kredisiz yapamıyoruz. Öncelikle bunun altını çizelim. Herkesin kredi çekmek için kendine göre bir nedeni ve sebebi oluyor. Kimisi iş kurmak için kredi çekiyor.

Ziraat Bankası İşe Alımlar Başladı Son Başvuruya Dikkat 2017

Ziraat bankası personel alımı, ziraat bankası iş arkadaşı sınavı, 2017 ziraat bankası iş ilanları, iş başvurusu,- Değerli okurlarımız ve genç takipçilerimiz, bu yazıyı sizlere özel olarak derliyoruz. Zira ülkemizdeki işsizlerin sayısı her geçen gün artıyor. İş bulanlarda dört elle bu işlerine sarılıyorlar. Bu sıralar iş bulmak çok zor. Özellikle de devlette işe yerleşmek çok daha

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Oguzhan