Go to ...
ARICILIK KREDİSİ VEREN BANKALAR HANGİLERİDİR? ZİRAAT BANKASI ARICILIK KREDİLERİ NELERDİR?


Arı ve arıcılık konularında verilen destek ve kredileri konu edindiğimiz yazılarımıza devam etmekteyiz. Arıcılık konularında verilen destek hibe ve krediler ile ilgili olan yazımız yayınlandı ilgili linkten konu hakkında bilgi edinebilirsiniz. Başta Tarım Bakanlığı olmak üzere çok çeşitli kuruluşlar bu konuda hibe ve krediler vermektedir. Ancak biz bugün Arıcılığa kredi veren Bankalar hangileridir onları inceleyeceğiz.

Arıcılık konusunda kredi veren temel bankalar;

  • T.C. Ziraat Bankası,
  • Finansbank,
  • Türk Ekonomi Bankası (TEB),
  • Şekerbank,

Arıcılık konusunda kredi veren temel bankaları oluşturmaktadır.

Kimler arıcılık Kredilerinden faydalanabilir; Arı yetiştiricileri iş kurmak veya işlerini büyütebilmek amacıyla arıcılık kredilerinden faydalanabilirler.

T.C. Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi;  Ziraat Bankası arıcılık kayıt sisteminde kaydı bulunan ve en düşük 50 tane arılı kovan ile üretimine devam eden veya arılı olan kovan sayısını 50 tanenin üzerine çıkarmak isteyen üreticilere arıcılık kredisi vermektedir.

Arıcılık konusunda yatırım yapacak arıcılarımıza Ziraat Bankası kredileri; Bu konuda yatırım yapacak olan arıcıların; Polen kapanlı yeni boş kovan , arılı kovan, polen kurutma ve temizleme, Süzme makinesi, kek hazırlama makineleri alımı için, 200 tane ve daha fazla miktardaki Arılı kovan ile gezginci arıcılık yapan girişimcilerimiz için jeneratör, güneş enerji sistemleri, arıcı barakası yada karavanı alımı için, 100 tane ve daha yüksek miktarda arılı kovanı bulunan ana arı üretimi yapmak isteyen arıcılarımıza; Ana arı üretimi için jeneratör, güneş enerji sistemleri, en az  bin adet çiftleştirme kutusu/kovanı alımı ile arıcı karavanı/barakası alımı için, Bombus arısı üreten girişimciler için bina inşaatı ve bakım onarımı, raf sistemleri ile ilgili alet ve ekipmanların alımı için T.C. Ziraat Bankası kredi vermektedir.

Ziraat Bankası İşletme Kredileri kapsamında ise ; Arı yetiştirme ile ilgili Temel petek, şeker, ruhsatlı ilaç alımında, Gezgin oralarak arıcılık ile iştigal eden arıcılarımızın işçilik dahil arı kovanlarının nakliye giderleri, Ana Arı işletmeleri için ise ; Temel petek, şeker, kek alımı ve Ana arı üretim malzemelerinin alımı için , Bombus arısı üretimine yönelik ihtiyaç hissedilen şeker, polen, plastik kap ve ambalaj malzemeleri gibi işletme giderleri için Ziraat Bankası finansman sağlamaktadır.

Bilindiği gibi T.C. Ziraat Bankası tarım ve hayvancılığı finanse etmek, geliştirmek ve desteklemek amacıyla Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş yıllarında kurulmuş köylümüzün ana destekçisi ve finansörü bir bankadır. Bu banka ayrıca ülkemizin en büyük bankası olma hüviyetini taşımaktadır. T.C. Ziraat Bankası , Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile birlikte köylümüzü finansal açıdan destekleyen ana kuruluşlardan bir tanesidir.

Ziraat Bankasının büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık ile kanatlı hayvanlar için destekleri bulunmakta olup, bu kredi ve desteklerin yanı sıra yukarıda açıklamaya çalıştığımız gibi arıcılık konusunda da kredileri bulunmaktadır. İhtiyacı olan vatandaşlarımızın bankaya başvurarak ayrıntılı bilgi almaları gerekmektedir.

Arıcılık kredisi veren diğer bankalar ile ilgili bilgi vermeye önümüzdeki günlerde devam edeceğiz. Bugünlük bu kadar hoşçakalın.

Etiketler:, , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Oguzhan