Go to ...
Antalya Pazarda Domatesin Kilosu 6 TL Vatandaşın Durumu Vahim


Antalya Pazarda Domatesin Kilosu 6 TL Vatandaşın Durumu Vahim, Pahalı Sebze ve Meyve- Çok önemli bir konuyu yetkililerin de görebilmesi adına sizler ile paylaşmak durumunda kaldım. Tarih 3 Mayıs 2017 . Antalya’nın üretim yapan şirin ve güzel bir ilçesinde yaşıyorum. Bugün eşim ve çocuklarım ile pazar alışverişine gittim. Aman Allah’ın. Fiyatlar almış başını gidiyor. Vatandaş desen, zaten isyanda. ve sebze fiyatları çok pahalandı. Kışın 3 -4 TL domatesin fiyatı bugün 6 -7 liradan satılıyor. Sivri kıl biber desen 9 lira fiyat biçtiler.

VATANDAŞ CİDDİ MANADA RAHATSIZ

Pazardan çıkan her kişinin ağzından kötü sözcükler çıkıyor. Yurt içinde yetiştirdiğimiz sebze ve meyveler, yurt dışından getirilen benzinden daha fazla ve pahalı. 1.400 lira alan vatandaş, bizim halimiz ne olacak diyor. Her şeyde ve her yerde bir pahalılık söz konusu. Birde temel gıda ihtiyaçlarımızı karşıladığımız pazar alış verişleri de pahalı olunca içinden çıkılmaz bir hal aldı. Sebze ve üretiminin yapıldığı şehirde fiyatlar böyle ise, diğer şehirlerde durum nasıldır? varın siz düşünün.

PAZARCILAR DA BU DURUMDAN ŞİKAYETÇİ

Hemen yıllardır gittiğim ve tanıdığım bir kaç pazarcı ile görüştüm. Pazarcılar da, ciddi manada şikayetçi. Kışın daha ucuza satıyorduk sebze ve meyveyi diyorlar. Referandumdan sonra düzelir dedik ama daha da kötüye gitti dediler. Her hafta halde ürünleri pahalıya alıyoruz ve zam yaparak satıyoruz diyorlar. Ürünler pahalı olunca da bizde satış yapamıyoruz diyen pazarcılar da şikayet edip duruyor. Anlayacağınız hem pazarcı basıyor küfürü, hemde vatandaş. Bu iş nasıl düzelecek diye sorular soruyorlar.

BU DURUMDA ÜRETİCİLER DE ŞİKAYETÇİ

Tarlada alın teri döküp, sebze üretenler de şikayetçi. Zira tarladan domatesin kilosu 50 kuruş ama pazarda 6 lira. Bu olacak iş mi? Durmadan üreticiler, protesto yapıp mallarını çöpe atıp duruyorlar. kazanmıyor. Pazarcı şikayetçi. Vatandaşın ise durumu içler acısı.

PEKİ NEDEN FİYATLAR BU KADAR YÜKSEK?

Tarladan çıkan fiyatlar belli iken, neden bu ürünler millete gelinceye kadar bu kadar pahalanıyor? Asıl soru burada işte. Hani yol parası, sevkiyat vs. dersin ama yine de bu kadar pahalı olmasını gerektirecek bir durum söz konusu değil. İşte burada komisyoncular devreye giriyor. Asıl parayı da komisyoncular ve stokçular yapıyor. Adam pazardan 50 kuruşa ürünü alıyor sonra 2 -3 komisyoncu el değiştiriyor ve hale ulaşıyor. Halci de kar koyup, pazarcıya satıyor. Pazarcıda kendi karını koyup bizlere satıyor.

BUGÜNKÜ PAZAR ALIŞVERİŞİM
  • 3 KG Domates: 18 TL
  • Yarım Kilo Kıl Biber: 4 TL
  • Yarım KG Kabak: 2,5 TL
  • Yarım KG Dolmalık Biber: 2,5 TL
  • Limon: 4 TL
  • 2 Maydanoz: 2 TL
  • 1 Kıvırcık: 2 TL
  • Yarım KG Çilek: 4 TL
  • 1 Yeşil Soğan: 2 TL
  • 1 KG Patates: 2 TL

 

Vallahi arkadaşlar benim gücüm buna yetti. Yukarıdaki ürünler ile bir hafta geçinmeye çalışacağız. Kimisi bu alışverişe gülebilir ama, bundan daha da kötü olanlarda var. Şuan 4 kişilik bir aile için 100 liradan aşağı pazar alışverişi maalesef yapılmıyor. Aksi takdirde benim ki gibi yarım yamalak bir pazar alışverişi yapmak durumunda kalırsınız. Yukarıdaki sebzelerde en uygun olanları. Bunun altını da çizemem gerekiyor. Meyvelere el değmiyor zaten. Diğer sebzelerde uçuk fiyatlarda.

HAKSIZ KAZANÇ ELDE EDENLERE KİM DUR DİYECEK?

Şimdi burada bu büyük soruna birilerinin el atması gerekiyor. Bu birilerinden kastım da elbetteki yetkililer. Siz ne kadar maaş alıyorsunuz bilmiyorum ama, Allah aşkına bu duruma bir çözüm getirin. Bizim bu fiyatlar karşısında gerçekten de daha fazla dayanabilme gücümüz yok. Zaten her şeyde bir zam var. Bari üreticiyi ve tüketiciyi sevindirin. Şu sebze ve fiyatlarını rahatlatın. Aradakileri çıkarın ve bir çözüm geliştirin. Özellikle de bugün vatandaşın halini ve fiyatlara olan isyanını görünce bu yazıyı kaleme almak istedim. Yani bir çözüm getirilmezse yakında tane ile sebze ve meyve alacağız herhalde.

SİZLERDEN RİCAM YETKİLİLERİN BU YAZIYI GÖREBİLMELERİ İÇİN LÜTFEN FACEBOOK HESABIN İLE BEĞENEBİLİR MİSİN? 

Etiketler:, , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Benjamin