Go to ...
Antalya Pazarda Domatesin Kilosu 6 TL Vatandaşın Durumu Vahim


Antalya Pazarda Domatesin Kilosu 6 TL Vatandaşın Durumu Vahim, Pahalı Sebze ve Meyve- Çok önemli bir konuyu yetkililerin de görebilmesi adına sizler ile paylaşmak durumunda kaldım. Tarih 3 Mayıs . Antalya’nın yapan şirin ve güzel bir ilçesinde yaşıyorum. Bugün eşim ve çocuklarım ile pazar alışverişine gittim. Aman Allah’ın. Fiyatlar almış başını gidiyor. Vatandaş desen, zaten isyanda. Meyve ve sebze çok pahalandı. Kışın 3 -4 TL domatesin fiyatı bugün 6 -7 liradan satılıyor. Sivri kıl biber desen 9 lira fiyat biçtiler.

VATANDAŞ CİDDİ MANADA RAHATSIZ

Pazardan çıkan her kişinin ağzından kötü sözcükler çıkıyor. Yurt içinde yetiştirdiğimiz sebze ve meyveler, yurt dışından getirilen benzinden daha fazla ve pahalı. 1.400 lira asgari ücret alan vatandaş, bizim halimiz ne olacak diyor. Her şeyde ve her yerde bir pahalılık söz konusu. Birde temel gıda ihtiyaçlarımızı karşıladığımız pazar alış verişleri de pahalı olunca içinden çıkılmaz bir hal aldı. Sebze ve meyve üretiminin yapıldığı şehirde fiyatlar böyle ise, diğer şehirlerde durum nasıldır? varın siz düşünün.

PAZARCILAR DA BU DURUMDAN ŞİKAYETÇİ

Hemen yıllardır gittiğim ve tanıdığım bir kaç pazarcı ile görüştüm. Pazarcılar da, ciddi manada şikayetçi. Kışın daha ucuza satıyorduk sebze ve meyveyi diyorlar. Referandumdan sonra düzelir dedik ama daha da kötüye gitti dediler. Her hafta halde ürünleri pahalıya alıyoruz ve zam yaparak satıyoruz diyorlar. Ürünler pahalı olunca da bizde satış yapamıyoruz diyen pazarcılar da şikayet edip duruyor. Anlayacağınız hem pazarcı basıyor küfürü, hemde vatandaş. Bu nasıl düzelecek diye sorular soruyorlar.

BU DURUMDA ÜRETİCİLER DE ŞİKAYETÇİ

Tarlada alın teri döküp, sebze üretenler de şikayetçi. Zira tarladan domatesin kilosu 50 kuruş ama pazarda 6 lira. Bu olacak iş mi? Durmadan üreticiler, protesto yapıp mallarını çöpe atıp duruyorlar. kazanmıyor. Pazarcı şikayetçi. Vatandaşın ise durumu içler acısı.

PEKİ NEDEN FİYATLAR BU KADAR YÜKSEK?

Tarladan çıkan fiyatlar belli iken, neden bu ürünler millete gelinceye kadar bu kadar pahalanıyor? Asıl soru burada işte. Hani yol parası, sevkiyat vs. dersin ama yine de bu kadar pahalı olmasını gerektirecek bir durum söz konusu değil. İşte burada komisyoncular devreye giriyor. Asıl parayı da komisyoncular ve stokçular yapıyor. Adam pazardan 50 kuruşa ürünü alıyor sonra 2 -3 komisyoncu el değiştiriyor ve hale ulaşıyor. Halci de kar koyup, pazarcıya satıyor. Pazarcıda kendi karını koyup bizlere satıyor.

BUGÜNKÜ PAZAR ALIŞVERİŞİM
  • 3 KG Domates: 18 TL
  • Yarım Kilo Kıl Biber: 4 TL
  • Yarım KG Kabak: 2,5 TL
  • Yarım KG Dolmalık Biber: 2,5 TL
  • Limon: 4 TL
  • 2 Maydanoz: 2 TL
  • 1 Kıvırcık: 2 TL
  • Yarım KG Çilek: 4 TL
  • 1 Yeşil Soğan: 2 TL
  • 1 KG Patates: 2 TL

 

Vallahi arkadaşlar benim gücüm buna yetti. Yukarıdaki ürünler ile bir hafta geçinmeye çalışacağız. Kimisi bu alışverişe gülebilir ama, bundan daha da kötü olanlarda var. Şuan 4 kişilik bir aile için 100 liradan aşağı pazar alışverişi maalesef yapılmıyor. Aksi takdirde benim ki gibi yarım yamalak bir pazar alışverişi yapmak durumunda kalırsınız. Yukarıdaki sebzelerde en uygun olanları. Bunun altını da çizemem gerekiyor. Meyvelere el değmiyor zaten. Diğer sebzelerde uçuk fiyatlarda.

HAKSIZ KAZANÇ ELDE EDENLERE KİM DUR DİYECEK?

Şimdi burada bu büyük soruna birilerinin el atması gerekiyor. Bu birilerinden kastım da elbetteki yetkililer. Siz ne kadar maaş alıyorsunuz bilmiyorum ama, Allah aşkına bu duruma bir çözüm getirin. Bizim bu fiyatlar karşısında gerçekten de daha fazla dayanabilme gücümüz yok. Zaten her şeyde bir zam var. Bari üreticiyi ve tüketiciyi sevindirin. Şu sebze ve meyve fiyatlarını rahatlatın. Aradakileri çıkarın ve bir çözüm geliştirin. Özellikle de bugün vatandaşın halini ve fiyatlara olan isyanını görünce bu yazıyı kaleme almak istedim. Yani bir çözüm getirilmezse yakında tane ile sebze ve meyve alacağız herhalde.

SİZLERDEN RİCAM YETKİLİLERİN BU YAZIYI GÖREBİLMELERİ İÇİN LÜTFEN FACEBOOK HESABIN İLE BEĞENEBİLİR MİSİN? 

Tags: , , , , ,

Bu Kategorideki Diğer Konular - Ekonomi

Esnaflar Nasıl Ayakta Kalmalıdır ? Esnafların Hayatta Kalma Rehberi

Esnaflar Nasıl Ayakta Kalabilir?, Hangi Yolları İzlemeleri Gerekir ? Neler yapılmalıdır? Esnaf nasıl ayakta durur? – Güzel ve kaliteli bir ekonomi yazısı ile tekrardan karşınızdayız. Esnaflarımızı düşünerek ela alıyoruz bu yazımızı. Daha doğrusu 6 ay önce karşılaştığım esnaf bir arkadaşıma verdiğim tüyoları sizler ile paylaşacağım. Bu tüyolar onda ne gibi değişiklikler sağladı? Sizlerde de faydalı

Müjde Başbakan Açıkladı Banka Faizleri Düşecek En Hesaplı Bankalar Burada

Müjde Başbakan Açıkladı Banka Faizleri Düşecek En Hesaplı Bankalar Burada – Çok önemli ve hassas bir yazı ile sizleri selamlamak istiyorum. Banka ve ekonomi adına çok önemli ve kaliteli haberler ile sizleri bilgilendirmeye çalışıyoruz. Bugün ki haberimiz ise ham ekonomimizi hemde bankaları ve hemde bizi çok yakında ilgilendiriyor. Artık kredi çekmeyen ve buna bulaşmayan kimse

100.000 TL İle Borsaya Girmek Mi Yoksa Ev Almak Mı Daha Karlı ve Avantajlıdır?

100.000 TL İle Borsaya Girmek Mi Yoksa Ev Almak Mı Daha Karlı ve Avantajlıdır? – Güzel bir ekonomi yazı ile siz değerli okurlarımın karşısındayım. Esasen bu konuyu okurumuz Sadettin Bey sayesinde kaleme aldım. Dilerseniz Sadettin Bey‘in bizlere yönelttiği soruyu sizler ile paylaşalım; Merhabalar, 30 yıldır bir finans kuruluşunda güvenlikçi olarak çalışıyorum. Geçenlerde ise babamdan kalma

Erken Kapatılan Kredilerde Sigorta Ücretini Geri İstemeyi Unutmayın

Erken Kapatılan Kredilerinde Hayat Sigortası Ücretinizi Geri İstemeyi Unutmayın – Bugün çok önemli bir yazı ile sizlere seslenmek istiyorum. Hatta bu yazım, sizler için çok büyük ve önemli bir hatırlatma olacak. Malumunuz kredisiz yapamıyoruz. Öncelikle bunun altını çizelim. Herkesin kredi çekmek için kendine göre bir nedeni ve sebebi oluyor. Kimisi iş kurmak için kredi çekiyor.

Ziraat Bankası İşe Alımlar Başladı Son Başvuruya Dikkat 2017

Ziraat bankası personel alımı, ziraat bankası iş arkadaşı sınavı, 2017 ziraat bankası iş ilanları, iş başvurusu,- Değerli okurlarımız ve genç takipçilerimiz, bu yazıyı sizlere özel olarak derliyoruz. Zira ülkemizdeki işsizlerin sayısı her geçen gün artıyor. İş bulanlarda dört elle bu işlerine sarılıyorlar. Bu sıralar iş bulmak çok zor. Özellikle de devlette işe yerleşmek çok daha

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Benjamin