Go to ...
30000 TL. TARIM BAKANLIĞI GENÇ ÇİFTÇİ HİBESİ NEDİR. KİMLER FAYDALANABİLİR?


Tarım bakanlığı çiftçileri desteklemek için tabir doğruysa kesenin ağzını açtı. 18-40 yaş arasındaki gençler Tarım bakanlığı tarafından verilen 30 Bin TL. hibe desteğinden faydalanmaya başlamışlardır. Tarımda istihdam edilen nüfusu arttırmak, bulunduğu bölgede kalmasını sağlamak, köyden kente göçü durdurmak, gençlerin bulundukları yerlerde kalmalarını temin etmek için hayata geçirdiği bu proje genç çiftçiler için bulunmaz hint kumaşı niteliğinde. Gençlere yönelik sadece Tarım Bakanlığı destek vermemektedir. Bu konuda kosgeb genç girişimci destekleri bulunmaktadır. Bu konuda bilgi almak için ilgili linki tıklamanız yeterli olacaktır.

2016-2018 yıllarını kapsayacak şekilde 3 yıl uygulanacak genç çiftçi hibe programından faydalanmak için elinizi çabuk tutmanız gerekmekte. Köyden kente göçün önlenmesi, tarımsal üretimin edilmesi ve tarımda sürdürülebilirliğe katkı sağlamak amacıyla yürütülen programdan 30 bin TL . Hibe desteği sağlanabilmektedir. Bu proje kapsamında 18-40 yaş arasındaki gençlere destek verilecek olup, daha genç olanlar ile şehit, gazi, engelli ve tarım konusunda eğitimli ve evli çiftlere öncelik verilmektedir.

Bilindiği gibi nüfusumuzun yaklaşık %20’si kırsal alanlarda ikamet etmektedir. Yani nüfusumuzun yaklaşık 1/5’i köylülerden oluşmaktadır. Son yıllarda tarımsal üretimde yaşadığımız sıkıntılar dikkate alınırsa genç çiftçilere verilen bu destek ilaç niyetinedir.

GENÇ ÇİFTÇİ HİBE DESTEĞİ KOŞULLARI NELERDİR. KİMLER BAŞVURABİLİR; Bu destekten faydalanabilmek için kırsal alanda ikamet ediyor olmak, 18-40 yaş aralığında olmak, tarımsal işlerle uğraşan veya tarımsal faaliyet göstermek isteyen kişiler ile Nüfusu 20 Bin kişiden az olan yerleşim yerlerinde ikamet eden kişiler bu imkandan öncelikli olarak yararlanmaktadır. Diğer koşullar ise

  1. Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak,
  2. Okuma yazma bilmek,
  3. Ücretli olarak çalışıyor olmamak,
  4. Örgün bir eğitime devam etmiyor olmak,
  5. Vergi mükellefi olmamak,

Aynı projeler hakkında Bakanlıkça (Tarım Bakanlığı) verilen diğer hibe programlarından faydalanmış olmamak. Bu proje 3 yıl için uygulanacaktır. Şunu belirtmek gerekir çok sayıda başvuru olmaktadır. Dolayısıyla bir eleme sistemi yapılacağı muhakkaktır. Projesi kabul edilen genç çiftçiler bu programdan faydalanabilecektir. Bu hibe desteğinden ancak bir defa faydalanılabilecektir. Başvurular genç çiftçilerin ikamet ettiği veya edeceği yerlerin Tarım Bakanlığı İl/ilçe müdürlüklerine yapılmakta/yapılacaktır.

HANGİ PROJELER KABUL EDİLEBİLİR NİTELİKTEDİR; Bu proje kapsamında; Hayvansal üretime yönelik; Küçük ve Büyükbaş projeleri, Arı ve Arı mamülleri yetiştiriciliği projeleri, Kanatlı ve İpek böcekçiliği ile ilgili projeler, Bitkisel Üretime yönelik olarak; Meyva bahçesi tesisi projesi, Fidan, fide iç ve dış mekan süs bitkisi üretme projeleri, Örtü altı yetiştiriciliği projeleri, Kültür mantarı yetiştiriciliği, Yöresesel ürünler, Tıbbi ve aromatik bitki üretimi işleri ile bu ürünlerin işlenmesi, depolanması ve paketlemesine yönelik projeler, Yerel ürünler projeleri,  gibi projeler destekleme kapsamındadır.

Şüphesiz hayvancılık, bitkisel üretim konularında daha önceden veya proje süresi içerisinde eğitim almış genç girişimciler bu hibeden ayrıcalıklı ve öncelikli olarak faydalanabileceklerdir.  Tarım Bakanlığı bu projesi ile genç , çalışkan, bir projesi olan, konusunda eğitim almış gençleri destekleyerek nitelikli nüfusun tarımsal alanda tutarak tarımdaki gerilemenin önünü almaya çalışmaktadır.

Genç çiftçilere verilen 30 BİN Tl. hibe desteği hakkında bilgi verdiğimiz yazımıza burada son veriyoruz. Hoşçakalın.

Etiketler:, , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Oguzhan