17 MİLYAR TL.’LİK KREDİDEN KİMLER FAYDALANACAK?

2016 yılı sonu 2017 başı itibariyle , hükümetimiz piyasaya 17 MİLYAR TL. kredi verecegini açıklamıştır. Bu kredi nedir ne degildir? Kimler bu büyük kredi pastasından öncelikli olarak faydalanacak? Sözkonusu 17 MİLYAR TL.lik kredi hangi kurumlar vasıtasıyla verilecek ? konularını aydınlatmak için bu yazımızı yazmaya karar verdik.

KOBİLERE 17 MİLYAR TL.’LİK KREDİ (KGF) KREDİ GARANTİ FONU VASITASIYLA VERİLECEK

Değerli arkadaşlarım hükümetimiz Kasım 2016 ayı itibariyle verilecek 17 MİLYAR TL. lik kredinin Kredi Garanti Fonu (KGF) aracılıgıyla piyasaya verilecegini açıklamıştır. Kredi Garanti Fonu (KGF) hakkında sitemizde çok sayıda açıklayıcı makale bulunmaktadır. Bu konuyu merak eden arkadaşlarımızın sitemizi ayrıntılı incelemelerini tavsiye ederiz.

KREDİ GARANTİ FONU VERDİĞİ KEFALET İÇİN NE MİKTARDA BİR KOMİSYON VEYA ÜCRET TALEP ETMEKTEDİR?

Yazılarımızı takip edenler bilecektir  Kredi Garanti Fonu (KGF)  kredi veren bir kurum olmayıp kredi almak isteyenlere kefil olan bir kurumdur. Hükümetimiz Kredi Garanti Fonu üzerinden 17 MİLYAR TL. kredi verecek dediğimizde bazılarımız Kredi Garanti Fonunun bu krediyi vereceğini anlayabilir. Böyle değil değerli arkadaşlar. Kredi Garanti Fonu Bankalar ve Leasing (finansal kiralama) şirketleri ile anlaşmalar yapmıştır. Bu anlaşmalar gereğince söz konusu bankalar ve leasing kuruluşlarından alınacak kredi/destekler için kefalet vermektedir.

KREDİ GARANTİ FONU HANGİ İŞLERİN FİNANSMANI İÇİN GEREKLİ KREDİLERE KEFALET VERMEKTEDİR?

KREDİ GARANTİ FONU HANGİ FİNANSAL KİRALAMA ŞİRKETLERİNE KEFALET VERMEKTEDİR?

HANGİ BANKALARDAN ALINACAK KREDİLERE KREDİ GARANTİ FONU KEFALET VERMEKTEDİR?

Kredi Garanti Fonunun Kobi ve kobi niteliğindeki çiftçi, esnaf ve sanatkar, serbest meslek mensupları ile kooperatiflere kefil olduğunu tekrar belirtmek isteriz. Hükümetimizin açıklamasına bakılırsa bu 17 MİLYAR TL.lik yeni kredi Kredi Garanti Fonu üzerinden piyasaya aktarılacak buda söz konusu kredilerden Kobi niteliğindeki işletmelerin faydalanabileceği anlamını çıkartmamızı sağlamaktadır.  Bu 17 milyar tl.lik kredi paketi Kredi Garanti Fonu’nun anlaşmalı olduğu banka ve finansal kiralama kuruluşları vasıtasıyla kobilerimizin istifadesine sunulacaktır.

KREDİ GARANTİ FONU (KGF) NE MİKTARLARDA KEFALETLER VEREBİLMEKTEDİR?

Kredi Garanti Fonu’nun banka ve leasing (finansal kiralama) şirketlerinin dışında KOSGEB, TTGV, TÜBİTAK, TÜRK EXİMBANK gibi kurumlarla da anlaşmaları bulunmaktadır. Demek ki söz konusu kurumlardan alınacak hibe, destek ve kredilerde de Kredi Garanti Fonu’nun kefaletinden faydalanabiliriz anlamı çıkmaktadır.

Hükümetimiz Kredi Garanti Fonu vasıtasıyla bu 17 MİLYAR TL.lik kredinin piyasaya verileceğini duyurdugu için bu kredinin büyük firmalara degilde kobi niteliğindeki firmalara gideceğini anlamaktayız. Kobinin ne oldugunu tekrar hatırlarsak eger yıllık cirasu 40 milyon TL. nin altında olan ve 250 kişilik personelin altında insan çalıştıran firmalar olarak tanımlayabiliriz.

Yalnız kobi deyince hemen imalat/üretim sektöründe iş yapan kobilerimiz aklınıza gelmesin değerli arkadaşlar Kredi Garanti Fonu’nun kefalet verdiği firmalar her sektörden olabilir. Yelpaze çok geniştir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi çiftçilerimiz, serbest meslek erbabları, esnaf ve zanaatkarlarımız, çeşitli birlik ve kooperatiflerimizde bu krediden faydalanabilecekler anlamı çıkmaktadır.

Kobiler ekonomimizin %90’dan daha yüksek miktarında faaliyet göstermektedir. Onun için piyasanın canlanması için hükümetimizin dogru kanalı ve kararı seçtiği kanaatindeyiz. Kobiler bu tür yeniliklere çok çabuk reaksiyon gösterebilmekte ve onlar vasıtasıyla hızlı dönüşümler alınabilmektedir.

Son dönemlerde Türk ekonomisinin yavaşlama trendine girdiğine yönelik çeşitli haberler ve istatistikler yayınlanmıştır. İnsanlar olumsuz bir beklenti içinde olurlarsa ekonomi de olumsuza gitmektedir. Onun için hükümetimiz bu tür olumsuz yorumları kesmek için bu paketi açıkladığı kanaatindeyiz. Her ne olursa olsun olumlu bir gelişme . İlgili herkese hayırlı uğurlu olsun. Bol kazanç dileğiyle hoşçakalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.