Go to ...
Kredi iptali nasıl olur? Ekstradan para öder miyim?


Çekilen kredi  iptal edilir mi? kredi nasıl iptal edilir? Kredi iptali nasıl yapılır?- Çekilen kredilerin nasıl iptal edileceği sorgulanan ve merak edilen konulardan bir tanesi. Hayatımızda bankalar olduğu sürece de bu ve buna benzer sorgulanmaya devam edilecek gibi. Paranın lazım olmadığı bir Allah’ın kulu yok. Herkes hayatını sürdürebilmek için paraya ihtiyaç duyuyor. Bir ekmek bile aldığımız da bedava veren olmuyor. Birde büyük ihtiyaçlarımız oluyor.

KREDİ İPTAL İŞLEMLERİ GENEL AÇIKLAMA

15 yıldır aynı buzdolabı, aynı çamaşır makinesi, aynı oturma grubu vs. kullanmaktan bıktınız ve yenilemek istediniz. Yada kendi işinizi kurmaya karar verdiniz ve acil paraya ihtiyacınız var. 2. el bir araba alamaya karar verdiniz ve size 15 bin lira yeterli olacak gibi. İnanın ki bu örneklerin onlarcasını hatta yüzlercesini vermek mümkün. Bundan dolayı da kredi çekiyoruz. Ama öyle bir gelişme oluyor ki, kredi çekme ihtiyacımız ortadan kalkmış oluyor. Bu durumda da Acaba çektiğim krediyi iptal edebilir miyim? sorusu ortaya çıkıyor.

ÖN ONAY ALINAN KREDİ İPTALİ

Değerli okurlarımız, bazı zamanlar SMS ve online kredi başvurusu gerçekleştiririz. Buna karşı başvurumuzun hemen ardından ön onay aldığımıza sair bir bilgilendirme yazı ile karşılaşırız. Mesajda ön onaylı kredinizi almak için şubeye uğrayın denmektedir. Tabi bu durum ile karşılaşanlar kredi iptalini nasıl yaparım diye soruyorlar. Bu en kolay ve iptal edilmesi en basit yoldur. Çünkü ön onay demek kesin kredi verilecek anlamı taşımıyor.

Kesin onay şube tarafından verildiğinden henüz size kredi çıkmamıştır. Dolayısıyla da müşteri hizmetlerini arayarak ön onayı iptal ettirebilirsiniz. Bu iş en basit ve kolay yoldur.

KREDİ HESABIMA YATTI NASIL İPTAL ETTİREBİLİRİM?

Şimdi zor tarafa doğru yavaş yavaş yaklaşıyoruz. bankaya gittiniz. İmza attınız. Hayat sigortasını ödediniz. Dosya masraflarını kabul ettiniz. Sonra her ne olduysa bu krediden vazgeçtiniz ve caymak istiyorsunuz. Şimdi bu durumda 2 farklı yol olduğunu söylemek gerekiyor. Eğer çektiğiniz krediyi ayı gün içerisinde iptal ettirmek isterseniz, bunun için banka şubesine acilen gitmeniz gerekiyor. Kredi işleminizi gerçekleştirdiğiniz müşteri temsilcisi ile görüşerek kredi iptalinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Belki biraz banka temsilcisi burun kıvıracaktır ama sonunda bu işlemi gerçekleştirecektir. Bundan dolayı da ek para ödemezsiniz. Aynı gün iptal durumlarda da bir sıkıntınız olmaz. Lakin krediniz yattıktan 5 – 10 gün sonra kredi iptalinizi gerçekleştirmek isterseniz bir daha işiniz zor. Çünkü geçen her gün adına faiz işlemiştir. Ayrıca hayat sigortası ve dosya masrafı da var.  Ama bunlara rağmen yinede kredinizi iptal ettirmek istiyorsanız işleyen gün sayısınca faiz ödemeniz gerekiyor

Bunun dışında maalesef dosya masrafının da geri dönüşü yok. Dosya açıldığından bu ücreti de geri ödemeniz gerekiyor. Bunlar düştükten sonra krediniz iptal edilir. Daha doğrusu kredinizi kapatmanızı ister banka. Sizde 5 gün geciktirdiyseniz kredinizi buna göre faiz ile birlikte kredinin tamamını ödersiniz. Ayrıca hayat sigortasını da geri istemeyi unutmayın. 200 lira verdiyseniz 5 günlük masraf düştükten sonra size geri iade edilmelidir. Bu çok önemli bir mevzudur.

ÖNEMLİ BİLGİ

Aslında kredi çekilmeye çok iyi bir şekilde karar verilmelidir. Ödeme planı da sizi etkilemeyecek şekilde ayarlanmalıdır. Kendinizden emin olarak bankaya gitmelisiniz. Ayrıca banka sözleşmesine imza atarken, vazgeçme durumunda nasıl bir prosedür işleneceğini tam anlamı ile öğrenin. Bu sayede eliniz daha da sağlam olacaktır. Mesela ben geçen telefon bankacılığından müşteri temsilcisi ile görüştüğümde bir kredi kampanyasından söz açıldı

Tabi ben detayları öğrenirken krediden vazgeçme gününü yani iptalini sordum. Müşteri temsilcisinin bana verdiği cevap 7 gün oldu. Yani 7 gün içerisinde kredi iptalini gerçekleştirebiliyoruz. Ama bu sadece bir bankanın uygulaması. Kimi banka 1 gün müsaade ederken kimisi daha farklı uygulamalarda bulunabiliyor. En sağlam olan şey müşteri temsilcisini telefonla arayarak gerekli bilgileri almak olacaktır.

Sevgili okurlarımız, kredi iptali nasıl gerçekleştirilir ve ekstradan para ödemeniz gerekir mi? Bu soruları cevaplandırmaya çalıştık. Umarım ki sizler için de faydalı bir yazı olmuştur. Merak edilen kredi haberleri için en doğru adres olan 724kredinotu.com’u takip etmeye devam ediniz.

LÜTFEN BU YAZIYI FACEBOOK İLE BEĞENİP PAYLAŞABİLİRSENİZ SEVİNİRİZ.

Kredi Skoru Nedir? Nasıl Artırılır?

Kredi ile Yapılabilecek En Uygun Yatırım Fikirleri

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Benjamin