Go to ...
Bir Bakarsın Sende Evlenirsin %20 Devlet Katkılı Çeyiz Hesabı Ziraat’te


Ziraat Bankası %20 Devlet Destekli İhtiyaç Kredisi Özellikleri, Başvuru Şartları ve Detayları – Evlilik bu dünyadaki belkide en büyük mutluluk. Aile olmak ve aile saadetini yaşamak çok güzel bir duygu. Buy açıdan hayat arkadaşınızı, yani doğru kişiyi bulup güzel bir evlilik yapmanız bir aile danışmanı olarak benimde sevineceğim bir durum. Aklıma Aristo Tales’in söylediği bir söz geldi. Eşiniz iyi huylu biri olursa şair olursunuz, kötü huylu olursa benim gibi filozof olursunuz diyor 🙂 Sizlerinde şair olması dileğiyle yazımıza devam edelim.

BORÇ ALARAK DÜĞÜN YAPMAK İLERİDE BÜYÜK SIKINTILAR DOĞURUYOR

Değerli dostlarımız, zamanımızda boşanmalar çok ciddi boyutlar ulaşmış durumda. Gelen vakaları incelediğimizde her iki taraf da bir birimizi severek evlendik diyor. Ama derine indiğimizde asıl sorunun ekonomik sıkıntılar olduğunu görebiliyoruz. Birisi kredi alarak çeyizini tamamlamış, öteki ise kredi alarak düğün yapmış. Kartlar desen, dolmuş taşmış. Tabi borçlar üst üste birikince de sonuç kötü oluyor ve bir yerden patlak veriyor. Konumuza geçiş yapmadan önce bu önemli ayrıntıyı belirtmem gerekiyordu.

ANNE BABALAR VE GENÇ OKURLARIMIZ ÇEYİZ HESABINDAN HABERİNİZ VAR MI?

Ülkemizde olumlu diyebileceğimiz bazı hamleler yapıldı. Bu hamlelerden bir tanesi de %20 devlet destekli çeyiz hesabıdır. Özellikle Anne ve babaların çocuklarını bu hesabı açtırmaları için teşvik ettirmeliler. Çocuklarının geleceklerini düşünüyorlarsa ve ileride maddi anlamda sıkıntıya düşmesini istemiyorlarsa bu mutlaka yapılması gereken bir durum. Gençlerinde düğün yaparken ekonomik sıkıntıya düşmemesi adına bu hesabı bir an evvel açtırması hayati önem arz ediyor.

ZİRAAT BANKASI’NDAN %20 DESTEKLİ ÇEYİZ HESABI AÇTIRABİLİRSİNİZ

Ziraat Bankası evlilikden öncede sonrada yanınızda. Ülkemizde 18 Nisan 2016 tarihinden itibaren çeyiz hesapları açtırılmaya başlandı. Bu hesabı duyan bir çok kişi de hemen bir açtı. Ziraat bankası da buna öncülük etmeye devam ediyor. Sizlerde her hangi bir ziraat bankasına giderek çeyiz hesabınızı açtırabilir ve en az 3 yıl birikiminizi yaparak, 27 yaşınızı doldurmadan evlilik yaparsanız birikiminizin %20’si kadarda devlet desteğinden de faydalanabilirsiniz. Haydi bu konuyu şimdide detaylandıralım.

DEVLET KATKILI ÇEYİZ HESABINDAN KİMLER FAYDALANABİLİR?

Devlet katkılı çeyiz hesabından; daha önce evlenmemiş ve 24 yaşını doldurmamış, tüm Türkiye vatandaşları yararlanabilirler. Evlilik tarihinden önce en az 3 yıl boyunca düzenli ödeme yapmanız da şart. 27 yaşını doldurmadan ilk evliliğini yapan kişiler 6 ay içerisinde belgeleri ile birlikte bankaya giderek devlet katkısından faydalanabilirler. Yalnız dikkat etmeniz gereken bir durum var. O da aylık yada 3 aylık ödemelerinizi aksatmamanız. Eğer düzenli ödemenizi aksatırsanız devlet katkısından yararlanamazsınız bizden söylemesi.

DEVLET KATKILI ÇEYİZ HESABIN ÖZELLİKLERİ?

Kazanılan devlet katkısı, yaptığınız birikime göre değişiklik gösterebilir. Herkes bütçesine göre birikim yapacaktır. Biri,ken paranın da %20’si devlet katkısında olduğundan, kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Devlet katkısının her yıl alt limitinin ve üst limitinin yeniden değerlendirildiğini ve değerlendirme sonucunda arttırıldığını belirtelim. Şimdiki devlet katkısı ile 3 yıl sonraki devlet katkısı farklı olacaktır. Artış gösterecektir anlayacağınız. Sizlerde düzenli ödemelerinize ek olarak üst sınırı aşmamak kaydıyla, hesabınıza para yatırabiliyorsunuz.

Şunu da belirtelim. Hesabınızın açılış tarihinde bir defaya mahsus olmak kaydıyla üst limiti aşan miktarda para yatırabilirsiniz. Çeyiz hesabınızı ortaklaşa açamazsınız. Açacaksanız ayrı ayrı açtırmalısınız. Bu sayede sizde, evleneceğiniz kişi de ayrı ayrı devlet katkısından yararlanacaktır.  Kızımız eksik olan çeyizini tamamlar, erkek de düğününü güzel bir şekilde yapabilir. Döviz cinsi olarak da TL hesabı açıyorsunuz. Bir kişi en fazla bir defa çeyiz hesabı açtırabilir. Uyanıklık yapayım da farklı farklı bankalardan çeyiz hesabı açtırayım olayı yok.

Birde açtığınız çeyiz hesabını başka bankaya da taşıyamıyorsunuz. Hesabınızdan senede 2 defa para çekebilme hakkınız var. Ama asgari ödeme tutarının altına düşmemek kaydıyla. Haydi şimdide vade sayısına göre devlet katkısına bakalım.

2017 TARİHİ İTİBARİYLE DEVLET DESTEKLİ ÇEYİZ HESABINDAN NE KADAR KAZANIRIM?

Birikim süresi 36 ay ile 47 arasında ise devlet desteği de %10 oluyor. Buna göre maksimum destek tutarı da 4.384,95 TL oluyor. Birikim süresi 48 ay ile 59 arasında ise devlet desteği de %15 oluyor. Buna göre maksimum destek tutarı da 4.933,07 TL oluyor. Birikim süresi 60 ay ve üzerinde ise devlet desteği de %20 oluyor. Buna göre maksimum destek tutarı da 5.481,91 TL oluyor.

Açılış esnasında 2017 yılına binaen bir defaya mahsus maksimum 16.443,56 TL yatırabilirsiniz. Ödeme döneminiz aylık ise, her ay en az 109,62 TL  ve en fazla 1.096,24 TL yatırabilirsiniz. Ödeme döneminiz 3 aylık ise, 3 ayda bir en az 109,62 TL  ve en fazla 1.096,24 TL yatırabilirsiniz. Detaylı bilgiye ziraat bankası şubelerinden ulaşabilirsiniz.

Etiketler:, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Benjamin