Go to ...
Bankaya olan borçlarımı ödemezsem ne olur?


Banka borçlarımı ödemezsem ne olur? Bankaya borcumu ödemezsem ne olur?-  Parayı hayatımızda çok ciddi bir şekilde hissediyor ve kullanıyoruz. Özellikle hayatımızı şekillendirebilme adına ve ekonomik açıdan bir yerlere gelebilme adına borç almak mecburiyetinde kalıyoruz. Tabi borç deyince de sağdan soldan bulma paralardan bahsetmiyorum. Bu zamanda kimse kimseye ev alması için 10 yıl boyunca 150 bin lira para vermez. Doğal olarak bu noktada bankalar değere biniyor.

BANKA BORÇLARININ ÖDENMEME DURUMU ÖN AÇIKLAMA

Bankalar günümüzün borç alma sitemlerinden en çok tercih edilen ve yasal bir zemine sahip kuruluşlardır. Bu açıdan Ev, araba vs. tüm ihtiyaçlarımız da bankalardan kredi alma durumunda kalıyoruz. Bu sayede de ekonomik anlamda biraz sıkışsak da ileride rahat edeceğimizi bildiğimizden bu bize bir teselli olur. Lakin bazı zamanlar işler rayında gitmez ve borçlarımızı ödeyemez hale geliriz. Elimizdeki parayı acaba hangi tarafa aktarsak diye düşünürüz.

BANKA BORCUNU ÖDEMEME DURUMU GENEL BİLGİ

Bir ara aklımızdan şöyle bir düşünce geçer; Acaba bir kaç ay banka borcunu ödemezsem ne olur? sonuç itibariyle dünyanın sonu değil ya. Ne olacak ki? İşte bu ve buna benzer sorularınızı cevaplandırma ve doğru adımı atmanız adına bu özel yazıyı derledik. Sizlerden ricam bu yazıyı sonuna kadar okumanızdır. Çünkü borçlarınızı ödemediğiniz takdirde neler ile karşılaşabileceğinizi ve yapmanız gerektiğini anlatmaya çalışacağız. Haydi başlayalım;

BANKA KREDİ VE KREDİ KARTI BORCUMU ÖDEMEZSEM NE OLUR?

Esasen bu konu hayati önem arz ediyor desem yalan olmaz. Çünkü bu işin sonunda ekonomik ve finansal hayatınzı 5 yıl boyunca mezara göme bilirsiniz. Anlayacağınız bu durum çok önemli. Tüm ayrıntıları sizlere aktarmaya çalışacağız. Diyelim ki ilk ay kredi veya kredi kartı borcunuzu ödemediğiniz, bu durumda önümüzdeki ay borcunuz daha da birikecek ve üstüne üstün faiz binmiş olacak. 2. Ayda borcunuzu ödemezseniz faiz daha da artmış olacak. Ardından kredi notunuz bin anda %30 aşağı inecektir.

3. Ayda borcunuzu ödemezseniz kredi notunuz en dibe vurur. Faiz cezası alır başını gider. Ardından da banka son çare olarak avukatını devreye koyar. Sizin hakkınızda yasal ve hukuki prosedürler başlatılır. Haciz işlemleri başlar. Sizden temin edilemeyen borç kefilinizden de olsa sonuçta tahsil edilir. Lakin bununla kurtulduğunuzu sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Keşke sadece bununla kurtulsanız. Amma velakin bu daha bir başlangıç. 90 gün borcunuzu ödemediğinizde, isminiz Merkez Bankasının Kara Listesine eklenmektedir.

KARA LİSTE DE NEDİR?

Kara Liste banka borçlarını ödemeyenlerin Merkez Bankası tarafından cezalandırılması olayıdır. Kara listeye girerseniz hiç bir banka size kredi vermez. Hatta kredi kartı borcundan girdiyseniz, kimse kredi kartı bile vermez. Bu hayatta da banka ve kredi olmadan ekonomik hayatımızı devam ettirebilmemiz imkansız. Bu cezalandırma işlemi toplam 5 yıldır. 5 yıl hiç bir banka yüzünüze bakmaz. Yani kredi siciliniz bozulduğundan ekonomik hayatınız da vasat olacaktır.

KARA LİSTEYE GİRMEMEK İÇİN NE YAPMALIYIM

Bu durum çok önemli. Bundna dolayı da borçlarda sıkıntı yaşayacağınızı düşündüğünüz anda bankanızla görüşerek borç erteleme talebinde bulunun. Yada kredi ve kredi kartı borçlarınızı da yapılandırabilirsiniz. Bunlar sizi rahatlatabilir. Yada dilerseniz borç transfer kredisi de gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede borçlarınızı başka bankaya taşımış olursunuz. 48 aya kadar da vadelendirme olanağından yararlanabilirsiniz.

Sevgili okurlarımız, banka borcu ödenmediği takdirde başınıza gelebilecek durumları ve çözüm yollarını açıklamaya çalıştık. Umarım ki sizler için oldukça faydalı ve istifadeli bir yazı olmuştur. Aşağıda sizler için hazırladığımız konu galerimizi de inceleyebilir, merak ettiğinizi tıklayabilirsiniz. Güncel ve doğru ekonomi haberleri için bizi okumaya devam edin.

LÜTFEN BU YAZIYI FACEBOOK İLE BEĞENİP PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

Yeni Asgari Ücrete Göre Kredi Hesaplama

Kredi Çekip İş Kurmak Mantıklı ve Cazip Mi?

Emeklilere Özel Denizbank Borç Transfer Kredisi

QNB Finansbank Borç Transfer Kredisi

 

 

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Benjamin